Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/amoozesh/public_html/templates/mainfanew/functions.php on line 199

وزارت بهداشت

برای دسترسی به سایت وزارت بهداشت اینجا را کلیک کنید .http://www.sanjeshp.ir/

 

کلیدهایی آزمون وزارت بهداشت که در سایت گذاشته شده است ،در واقع همان کلیدهای نهایی سازمان سنجش است که قبلا در سایت سنجش آمده است .فقط این کلیدها برای راحت تر خوانده شدن ،به صورت تایپی نوشته شده اند .

کلید در رشته های :

 ایمونولوژی- هماتولوژی- بیوشیمی- باکتری شناسی- انگل شناسی- قارچ شناسی- ویروس شناسی- ژنتیک- بیوتکنولوژی پزشکی

 همچنین معرفی رشته ها ی وزارت بهداشت که در آموزشگاه فراز کار می شود عبارتند از همین زیر مجموعه می باشد،ایمونولوژی- هماتولوژی- بیوشیمی- باکتری شناسی- انگل شناسی- قارچ شناسی- ویروس شناسی- ژنتیک- بیوتکنولوژی پزشکی

معرفی رشته های دکتری وزارت بهداشت

عنوان رشته:
دکتری انگل‌شناسی پزشکی Medical Parasitology (Ph.D)
معرفی رشته: 
انگل‌شناسی علمی است که به وسیله آن شکل خارجی و داخلی و سیر تکامل و طرز سرایت انگل به انسان و حیوان مورد مطالعه قرار می‌گیرد. زندگی انگلی عبارتست از یکی از اشکال هم‌زیستی فیزیولوژیکی بین دو حیوان از دو جنس مختلف که یکی از آنها (انگل) معمولاً کوچک‌تر و ضعیف‌تر بوده و در سطح یا داخل بدن جنس قوی‌تر (میزبان)زندگی و تغذیه می‌کند و در بدن او ایجاد اختلال می‌نماید. این هم‌زیستی ممکن است دایم یا موقت باشد.
بطور کلی انگل شناسی علم پرداختن به موجودات زنده‌ای است که برای بدست آوردن غذا ، بطور موقت و یا دائم در سطح خارجی یا داخل بدن موجودات زنده دیگر زندگی می‌کنند. این علم همچنین به رابطه این موجودات به میزبانان خود می‌پردازد.
انگل شناسی پزشکی در بین شاخه‌های علوم پزشکی و دانشمندان علوم پزشکی اهمیت زیادی پیدا کرده است. انگل شناسی از نظر رشد و توسعه علوم به ویژه کاربردهای طبی، دامپزشکی، کشاورزی و صنایع غذایی اهمیت زیادی دارد.
باتوجه به جايگاه و اهميت بيماريهاي انگلي در ايران و لزوم فعاليت*هاي آموزشي در رشته انگل*شناسي پزشك و نياز به نيروي انساني كه عالم بر وضع موجود بوده و بتواند ضمن كمك در اجراي اين فعاليت*ها نياز جامعه را در زمينه بررسي و تشخيص آزمايشگاهي بيماريهاي انگلي در حد اطلاعات و توانايي خود مرتفع نمايند، تربيت افرادي در مقطع كارشناسي ارشد براي رشته انگل شناسي در دانشگاهها و مؤسسات آموزشي عالي واحد شرايط از نظر اساتيد متخصص، فضاي آموزشي و وسايل، امكانات و تجهيزات لازم ضروري است.
هدف و رسالت رشته:
در این رشته دانشجویان به بررسی و مطالعه شکل خارجی و داخلی و سیر تکامل و طرز سرایت انگل به انسان و حیوان می پردازند.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي :
-  طراحي و اجراي پروژه هاي تحقيقاتي براي شناسايي انگل ها به منظور ارتقاء سلامت جامعه
- مطالعه و بررسي روشهاي جديد به منظور كسب آگاهي از شيوه هاي نوين پژوهشي در رشته انگل شناسي پزشكي
در زمينه آموزشي :  
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با انگل شناسی پزشکی
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با انگل شناسی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- آموزش اصول و استانداردهاي ايمني حفاظت فردي و پيشگيري از ابتلاء به بيماريهاي انگلی
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
در زمينه خدماتی:
- گزارش نتايج حاصله از انجام آزمايشات نمونه ها در ارتباط با بيماريهاي انگلی در مراكز بهداشتي درماني
- راه اندازي روشهاي جديد تشخيصي و نظارت بر كيفيت انجام آزمايشات در مراكز بهداشتي درماني
- همكاري با پزشك معالج بيماران
- همکاری با نهاد های بین المللی مبارزه با بیماری های انگلی کش.ر های جهان سوم
نقش مشاوره اي:
- ارائه خدمات مشاوره پزشكي در زمينه تشخيصي و كنترل بيماريهاي انگلی و تفسير نتايج حاصله از انجام آزمايشات
معرفی دروس امتحانی:
تک یاخته شناسی           ضریب 5
کرم شناسی                   ضریب 5
حشره شناسی پزشکی   ضریب 1
ایمنی شناسی                ضریب 1
ویروس شناسی و باکتری شناسی      ضریب1
قارچ شناسی                  ضریب 1
بیوشیمی                        ضریب 1
زبان                                ضریب 2
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
ارشد انگل، علوم ازمایشگاهی، میکروب شناسی پزشکی، ایمنی شناسی، پاتوبیولوژی، دکترای حرفه ای علوم ازمایشگاهی، دکتری عمومی پزشکی، داروسازی، دامپزشکی، قارچ شناسی،میکروبیولوژی

عنوان رشته:
دکتری تخصصی ایمنی شناسی (ایمونولوژی) Immunology (Ph.D)
معرفی رشته: 
علم ايمونولوژي که به عنوان يکي از ارکان اساسي علوم پزشکي همواره و خصوصا" در دو قرن اخير نقش بي بديلي را در نجات جان انسان ها و حفظ و بهبود سلامت و کيفيت زندگي بشر ايفاء نموده است امروزه به ابزاري توانمند در دست دانشمندان و متخصصان براي مطالعه مکانيسم پيشگيري، تشخيص و درمان بيماريها تبديل شده است. به دلیل پیشرفت های زیاد در چند دهه اخیر در زمینه ایمنی شناسی (Immunology)  و انبوه دانش و اطلاعات نظری و عملی که در این رشته علمی فراهم گردیده است علم ایمنی شناسی به عنوان یک رشته علمی مجزا و مستقل از سایر علوم پایه سناخته شده است و به صورت یک بخش جداگانه در اغلب دانشکده های پزشکی دنیا و به صورت یک واحد جداگانه در آزمایشگاه بیمارستان ها اداره می شود. علاوه بر آن در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا، دوره های آموزشی که منتهی به دانشنامه های علمی در سطوح کارشناسی ارشد و بالاتر می شود نیز دایر گردیده است.
در ایران نیز به منظور تامین نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته ایمنی شناسی و انجام خدمات تشخیصی-آزمایشگاهی بیماری ها و دستیابی به راه های تحقیق و تتبع در این علم و نیل به خودکفایی علمی، دوره های تحصیلات تکمیلی این رشته نیز در دانشگاه های واجد شرایط تاسیس و راه اندازی می گردد
 
اگر چه امروزه به برکت توسعه و پيشرفت ايمونولوژي خاطره تلخ بيماريهاي عفوني و رنج و آلام ناشي از مرگ و مير جمعيت هاي انبوه انساني رنگ باخته است، اما هنوز وجود مشکلات و بيماريهايي نظير سرطان ها، آلرژي ها،   ناباروري ها، مشکلات دوران پيري و کهنسالي، بيماريهاي نقص ايمني مادرزادي، بيماري هاي خودايمن و موضوع پيوند اعضاء به عنوان معضلات بهداشتي و سلامت جامعه، آينده بسيار پرمسئوليتي را براي متخصصين اين رشته به تصوير مي کشد.
سابقه علم ايمني شناسي به تجربيات دوران باستان در پيشگيري از برخي بيماري هاي عفوني در افراد سالم از طريق در معرض قرار دادن با ضايعات بافتي افراد بيمار و ايجاد مصونيت بر مي گردد. در دوران اسلامي دانشمندان بزرگي هم چون رازي ابن سينا از پيشگامان معرفي جنبه هايي از اين علم به عالم بشريت بوده و ادوارد جنر و لويي پاستور به عنوان پيشگامان ايمني شناسي نوين به شمار مي آيند. اولين نشريه تخصصي ايمني شناسي در سال 1937 به نامJournal of Immunologyدر كشور آمريكا شروع به انتشار نموده است.
*
خدمات تشخيصي، درماني صرفأ جهت دانش آموختگان داراي مدرك دوره دكتري عمومي پزشكي مي باشد.
با تاسيس كميته علوم پايه در سال 1368 و تدوين برنامه هاي دكتري تخصصي از جمله دكتري تخصصي (Ph.D.) رشته ايمني شناسي، پذيرش دانشجويان ايمني شناسي در اين مقطع آغاز گرديد.
امروزه علم ايمونولوژي با شاخه هاي گسترده، در بيشتر زمينه هاي علوم پزشكي و باليني دخالت داشته و يافته هاي آن به تشخيص، پيشگيري و درمان بسياري از بيماري ها كمك مي نمايد.
هدف و رسالت رشته:
این دوره یکی از دوره های آموزشی علوم پایه در گروه پزشکی است و هدف آن تربیت افراد برای انتقال و آموزش اطلاعات و معلومات ایمنی شناسی عملی به دیگران با استفاده از روشهای گفتاری و آزمایشگاهی و کسب توانائی در تفسیر و تعریف دقیق از پدیده ها و واکنشهای ایمونولوژی است. همچنین در این رشته دانشجویان در زمینه تکنیکهای مختلف ایمونولوژی که در تشخیص بیماریها بکار می‌رود آموزش کافی می بینند تا بتوانند در تشخیص آزمایشگاهی بیماریها در مراکز پزشکی، آموزشی و پژوهشی خدمت نمایند و با روش های نظری و عملی تحقیق آشنا می گردند تا بتوانند با استفاده از دانش خود در اجرای پروژه های تحقیقاتی همکاری نمایند.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي :
- تحقیق وتوسعه درزمینه واکنش های نوترکیب
- تحقیق وتوسعه درزمینه داروهای نوترکیب
- تحقیق وتوسعه درزمینه فرآورده های دارای کاربرد تشخیصی
- توسعه تحقیقات Post genomic  درجهت کشف داروهای جدید
در زمينه آموزشي :
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با ایمنی شناسی
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با ایمنی شناسی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
ج) خدماتی:
- آزمایشگاه های تشخیص سرطان
- ارائه خدمات تخصصی در مراکز آسم و آلرژی
-ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط
د) تولیدی:
- تولید واکسن، سرم
معرفی دروس امتحانی:
ایمنی شناسی     ضریب 5
ژنتیک پزشکی       ضریب 1/5
بیوشیمی             ضریب 1
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
ارشد ایمنی، پاتوبیولوژی، هماتو، بیوشیمی بالینی، میکروب پزشکی، انگل، زیست (کلیه گرایش ها به جز علوم گیاهی)، قارچ، ویروس، باکتری، بیوتک، بیوتک پزشکی، ژنتیک، ایمنوژنتیک، دکتری عمومی پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، دکتری حرفه ای علوم ازمایشگاهی، دامپزشکی، بیوفیزیک

عنوان رشته:
دکتری تخصصی باکتری شناسی پزشکی Medical Bacteriology (Ph.D)
معرفی رشته: 
علم میکروب شناسی پزشکی دانش مطالعه باکتری و شاخه‌ای از دانش میکروبیولوژی است. باکتری شناسی شامل شناسایی، طبقه بندی و بررسی خصوصیات گونه‌های باکتریایی است.
 
در این گرایش میکروبهایی که برای انسان بیماری زا هستند و چگونگی فعالیت آنها بررسی می شود. البته این گرایش قسمت کوچکی از علم میکروبیولوژی را به خود اختصاص می دهد چرا که از میان میکروبهای شناخته شده فقط حدود ۱۷۰ نوع میکروب، بیماری زا هستند و بقیه میکروبها تاکنون شناخته شده اند، میکروبهایی مفید می باشند.
باکتری‌ها متنوع‌ترین و مهم‌ترین میکروارگانیسمها هستند. تعداد کمی از آنها در انسان و حیوانات و گیاهان بیماریزا است. بطور کلی بدون فعالیت آنها، حیات بر روی زمین مختل می‌گردد. بطور یقینیوکاریوت‌ها از موجودات زنده باکتری مانند بوجود آمده‌اند. نظر به اینکه باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد، میکروب شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند.
میکروبیولوژی (Microbiology) علمی است که درباره میکروارگانیسمها یا جانداران ذره ‌بینی بحث و گفتگو می‌کند. جانداران ذره‌ بینی به کلیه موجوداتی اطلاق می‌شوند که به علت کوچک بودن ابعاد فقط با ذره بین یا میکروسکوپ قابل مشاهده هستند.
هدف و رسالت رشته:
رسالت اصلي رشته باكتري شناسي پزشكي تربيت افرادي است كه براساس استانداردهاي قابل قبول، در تحقيقات ملي و همچنين در آموزش نظري و عملي ميكروب شناسي پزشكي دانشجويان در رشته هاي مرتبط و با استفاده از تكنيكهاي رايج آزمايشگاهي در تشخيص بيماريهاي عفوني در خدمت جامعه، دانشگاه و مؤسسات آموزش عالي باشند.
اميد مي رود در 10 سال آينده رشته باكتري شناسي پزشكي همگام با پيشرفت علوم و فناوري در زمينه باكتري شناسي پزشكي نيازهاي مربوط به مؤسسات آموزش عالي و دانشگاه هاي علوم پزشكي، در تمام سطوح آموزشي، پژوهشي و خدماتي و همچنين نيازهاي كادر پژوهشي در مراكز تحقيقاتي و نيازهاي مربوط به بخش ميكروب شناسي آزمايشگاه هاي تشخيص طبي را تأمين مينمايد.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي :
- تحقیق وتوسعه درزمینه باکتری شناسی و آنتی بیوتیک ها
در زمينه آموزشي :
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با میکروب شناسی پزشکی
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با باکتری شناسی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
خدماتی:
- آزمایشگاه های تشخیص بیماری های میکروبی
- ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط
-  انجام اقدامات تشخيصي باكتري شناسي پزشكي
- همكاري با پزشك معالج بيماران
نقش مشاوره اي:
- ارايه مشاوره هاي تخصصي به متخصصين ديگرو مسئولين نظام سلامت با تاكيد برزمينه پژوهشي انجام گرفته
نقش مديريتي:
- مديريت آزمايشگاههاي باكتري شناسي در صورت نياز
 
معرفی دروس امتحانی:
باکتری شناسی                             ضریب 5
ژنتیک میکروارگانیسم ها                  ضریب 1
ایمنی شناسی                              ضریب 1
ویروس شناسی                             ضریب 1
تک یاخته شناسی و قارچ شناسی   ضریب 1
بیوشیمی                                       ضریب 1
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
میکروبیولوژی،کارشناسی ارشد میکروب پزشکی، پاتوبیولوژی، باکتری شناسی، زیست سلولی، قارچ، انگل، ویروس، دکتری عمومی پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، دکتری حرفه ای علوم ازمایشگاهی و دام پزشکی

عنوان رشته:
دکتری بیوتکنولوژی پزشکی (زیست‌فناوری پزشکی)  Medical Biotechnology (Ph.D)
معرفی رشته: 
علم بیوتکنولوژی از جمله علومی است که در چند سال اخیر با پیشرفت های مداوم مواجه بوده است . رشته بیوتکنولوژی به كاربرد روشهای علمی و فنی در تولید و یا تبدیل بعضی مواد به كمك عوامل بیولوژیك (میكروارگانیسمها، یاخته‌های گیاهی و جانوری و آنزیمها و... ) برای تولید كالا و خدمات در كشاورزی، صنایع غذایی، دارویی، پزشكی و سایر صنایع  می پردازد.
کاربرد زیست فناوری در زمینه علوم پزشکی و دارویی، موضوعات بسیار گسترده‌ای مانند ابداع روش‌های کاملاً جدید برای "تشخیص مولکولی مکانیسم‌های بیماری‌زایی و گشایش سرفصل جدیدی به نام پزشکی مولکولی"، "امکان تشخیص پیش از تولد بیماری‌ها و پس از آن"، "ژن‌‌درمانی و کنار گذاشتن (نسبی) برخورد معلولی با بیمار و بیماری"، "تولید داروها و واکسن‌های نوترکیب و جدید"، "ساخت کیت‌های تشخیصی"، "ایجاد میکروارگانیسم‌های دستکاری شده برای کاربردهای خاص"، "تولید پادتن‌های تک‌دودمانی (منوکلونال)" و غیره را در بر می‌گیرد
به عنوان مثال دانش آموختگان رشته زیست فناوری پزشکی ( بیوتکنولوژی پزشکی ) قادر خواهند بود به طراحي و توليد واكسن هاي نوين زيستي، كيت هاي تشخيصي، آنتي بادي هاي نوتركيب به منظور درمان و مطالعات سرطان اقدام نمايند.
هدف و رسالت رشته:
مهمترین هدف رشته زیست فناوری پزشکی ارتقاء سطح دانش رشته زیست فناوری پزشکی با توجه به نیاز ها ی پزشکی کشور و ایجاد نگرشی باور پذیر در بین سایر گرایش های پزشکی می باشد که با در تعامل قراردادن توانمندیهای علمی و عملی آن ها به شکل گیری رویکرد های نوین پزشکی ملکولی در کشور کمک می نماید ، بطوریکه دوشادوش سایر گرایش های پزشکی مربوط ، آموخته های علمی و عملی خود را در حوزه زیست فناوری و مهندسی ژنتیک به کار می گیرد و در ثمر دهی نتایج کار گروهی کوشا می باشد.
زمینه های فعالیت در بازار کار
آموزشی:
- تدریس نظری و عملی در رشته زیست فناوری پزشکی و رشته های مرتبط. 
بهداشتی: 
در حوزه بهداشتی توجه بهداشتی توجه به ایمن سازی جامعه در مقابل امراض گوناگون واگیر و غیر واگیر مد نظر می باشد و در این بین توانمندی های علمی و عملی رشته زیست فناوری پزشکی می تواند در طراحی و ساخت واکسن های نوین نسل سوم مانند DNA واکسن ها ، برای بیماریهای مهمی چون ایدز ، سل و حتی اعتیاد مثمر ثمر باشد. از مقولات مهم دیگر در حوزه بهداشت توجه به پیشگیری از ابتلا به بیماری ها ، به خصوص بیماریهای ژنتیکی(مانند تالاسمی ، هموفیلی و ...) و سرطان می باشد. ضمنا پیشگیری جامعه بشری از ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و قلبی از اولویت های مهم نظام بهداشتی کشور است. در این بین طرح و توسعه راهکار های پیشگیرانه مدرن، همچون تشخیص قبل از تولد، نیازمند استفاده از تکنیک های مدرن و توانمند تشخیصی است که در حیطه علمی و عملی زیست فناوری پزشکی می باشد. پر واضح است که لزوم تربیت نیروی متخصص کارشناسی ارشد و دکتری به منظور تامین جدی کشور در این زمینه، به خوبی توجیه پذیر می باشد.
درمانی: 
در حوزه درمانی، نیاز به داشتن دانش فنی تولید داروهای نوترکیب و زیستی از ضرورت های جامعه ما می باشد. چرا که امروز به دلیل نبود این تخصص راهبردی در کشور، همچنان مجبور به خروج هزینه های کلان در قالب ارز برای خرید این قبیل فراورده ها می باشیم که نمونه ها ی آن در بیماران MS و بیماریهای خاص مشهود است. تسری موج فراگیر پیشرفت در حوزه زیست فناوری به سطح دانشگاه ها ی کشور و دانشجویان رشته ها ی پزشکی از جمله اهداف و رسالت های این رشته خواهد بود. این امر منتهی به فهم بهتر و بیشتر دانش آموختگان رشته های پزشکی از کاربرد های این علم در حوزه های پزشکی خواهد شد و آنان را با روند پرشتاب تحولات در پزشکی سنتی آشنا خواهد نمود.
پژوهشی: 
طراحی و اجرای طرح های تحقیقاتی تولید کننده دانش فنی و علم در حوزه زیست فناوری پزشکی و ارتقاء سطح کمی و کیفی تولید علم زیست فناوری پزشکی در کشور انتقال آگاهانه دانش و فناوری روز جهان با توجه به نیاز های زیست فناوری پزشکی در کشور عملی سازی اجرای مسئولانه آن.
مدیریت: 
مدیریت عملی و علمی پروژه های تولیدی زیست فن آوری با رویکرد تولید فرآورده ها ی زیستی و راهبردی در نظام جامع بهداشتی کشور. بر عهده گرفتن مسئولیت ایجاد، گسترش، مدیریت و پشتیبانی مراکز تولید فراورده های بیولوژیک با روش های نوین زیست فن آوری.
معرفی دروس امتحانی:
زیست شناسی سلولی مولکولی   ضریب 5
بیوشیمی              ضریب 2
ایمنی شناسی     ضریب 2
بیوانفورماتیک         ضریب 1
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
کارشناسی ارشد پزشکی مولکولی؛ باکتري شناسی؛ بیوشیمی؛ خون شناسی آزمایشگاهی وبانک خـون؛ نانوفنـاوري پزشـکی؛ ایمنـی شناسـی؛ ویـروس شناسی؛ ژنتیک؛ ژنتیـک انسـانی؛ زیسـت فنـاوري پزشـکی (بیوتکنولـوژي پزشکی)؛ بیوتکنولوژي کشاورزي؛ بیوتکنولوژي میکروبـی؛ زیسـت شناسـی (کلیه گرایش ها)؛ زیست پزشکی؛ انگل شناسـی؛ میکـروب شناسـی؛ قـارچ شناسی؛ حشره شناسی پزشکی ومبارزه بانـاقلین؛ دکتـراي عمـومی رشـته هاي پزشکی ؛دندانپزشکی؛ داروسازي ودکتراي حرفه اي علوم آزمایشگاهی

عنوان رشته:
دکتری تخصصی بیوشیمی بالینی  Clinical Biochemistry (Ph.D)
معرفی رشته: 
بیوشیمی بالینی یکی از رشته های علوم پزشکی است که به وسیله آزمایش های متعدد، وجود اختلالات در مقدار مواد تشکیل دهنده بدن را تشخیص داده و بیماری های مرتبط با آنها را بررسی می کند. بیوشیمی بالینی علم در حال رشدی است که با بسیاری از علوم از جمله‌ زیست شناسی، شیمی، پزشکی، علوم آزمایشگاهی ارتباط دارد. تفاوت بیوشیمی با بیوشیمی بالینی در این است که بیوشیمی بالینی دارای ماهیت پزشکی بوده  در حالیکه رشته بیوشیمی به مفاهیم پایه ای این علم پرداخته و جنبه های پزشکی در نظر گرفته نمی شود. از نظر بازار کار، وضعیت رشته بیوشیمی بالینی تا حد زیادی بهتر است.
هدف و رسالت رشته:
دانشجويان‌ گرايش‌ "بیوشیمی بالینی" به انجام آزمایش‌هایی می پردازند که بر اساس آنها در نتیجه تشخیص اختلالات در مقدار مواد تشکیل دهنده بدن، بیماریهای مرتبط با آنها شناخته می‌شود.
زمینه های فعالیت در بازار کار
الف) آموزشی:
طراحی و تدوین و اجرای برنامه­های آموزشی مرتبط برای دانشجویان در دانشگاه­ها در صورتیکه فرد عضو هیئت علمی دانشگاه باشد.
تدریس در مقاطع مختلف تحصیلی در دبیرستان ها و دانشگاه ها
ب) پژوهشی:
- مشارکت در پروژه­های دانشگاهی، بین دانشگاهی و ملی در صورت نیاز
ج) خدماتی:
- آزمایشگاه های تشخیص طبی
- کارخانه های تولید غذا و دارو
-ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط
د) تولیدی:
- همکاری در تهیه و تولید‌ انزیم ها
معرفی دروس امتحانی:
بیوشیمی عمومی (ساختمانی)     ضریب4

متابولیسم و اختلالات آن     ضریب 4
فیزیولوژی عمومی              ضریب 2
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
ارشد داروسازی، بیوشیمی بالینی، بیوشیمی، علوم تغذیه، زیست شناسی گرایش بیوشیمی، دکتری عمومی پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و دکتری حرفه ای علوم ازمایشگاهی

عنوان رشته:
دکتری تخصصی قارچ شناسی پزشکی Medical Mycology (Ph.D)
معرفی رشته: 
قارچ ها موجودات زنده ای هستند که به واسطه برخی تفاوتها، از جانوران و گیاهان متمایز می شوند. قارچها فواید فراوانی دارند (معروفترین مثال از خواص قارچها، داروی پنی سیلین است که از قارچی به همین نام به دست می آید) اما در عین حال منشأ بیماری نیز هستند و می توانند با برخی از گونه های خود، در انسان، دام، طیور و گیاهان ایجاد بیماری نمایند و برخی از قارچها به دلیل تولید سموم کشنده، قادر به آسیب رسانی جدی به انسان هستند.
مطالعه قارچها در علم پزشکی به دلایل فوق حائز اهمیت است. در کارشناسی ارشد قارچ شناسی پزشکی، دانشجویان می آموزند که قارچها از نظر پزشکی چه اهمیتی دارند، عفونتهای ناشی از آنها کدامند، تشخیص، درمان و نحوه پیشگیری از آنها چگونه می باشد.
فارغ التحصیلان رشته قارچ شناس پزشکی می توانند به تهيه و توليد انواع آنتي ژنها و آنتي سرمهاي قارچي جهت تشخيص آزمايشگاهي و مطالعات اپيدميولوژيك بيماريهاي قارچي در ايران و بررسي و ارائه پروژه هاي تحقيقاتي كاربردي جهت پيشگيري و كنترل بيماريهاي قارچي مهم كشور بپردازند.
قديمي‌ترين مطلب مستند راجع به عفونت‌هاي قارچي به سالهاي 1000 تا 2000 سال قبل از ميلاد بر مي‌گردد كه درمورد مايستوماي پا بوده و از هندوها به جاي مانده است. از اسناد اوليه ديگر مي‌توان به مجموعه‌اي اشاره كرد كه از بقراط (هيپوكراتيس) پزشك يوناني (370-460 قبل از ميلاد) به جا مانده است كه علائم مربوط به كانديديازيس دهاني، رينگ ورم آماسي و فاووس را توصيف نموده است.
در طي قرن اول بعد از ميلاد عفونت‌هاي قارچي بدون توجه به اتيولوژي آنها مطرح بوده‌اند ولي در قرن بعد به ماهيت قارچي بيماريها توجه شده و در حقيقت اين امر توسط كارهاي هنري بعضي از هنرمندان با به تصوير كشيده شدن آنها توصيف گشته است.
اگرچه علم قارچ شناسي پزشكي در حال حاضر سابقه 165 ساله (از 1839 به بعد) جهاني دارد ولي در ايران كارشناسي ارشد اين رشته از سال 1363 در دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكي تهران راه اندازي شده است و بازنگري اخير براي اولين بار صورت مي‌گيرد.
هدف و رسالت رشته:
در کارشناسی ارشد قارچ شناسی پزشکی، دانشجویان می آموزند که قارچها از نظر پزشکی چه اهمیتی دارند، عفونتهای ناشی از آنها کدامند، تشخیص، درمان و نحوه پیشگیری از آنها چگونه می باشد.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي :
-  طراحي و اجراي پروژه هاي تحقيقاتي براي شناسايي قارچ ها به منظور ارتقاء سلامت جامعه
- مطالعه و بررسي روشهاي جديد به منظور كسب آگاهي از شيوه هاي نوين پژوهشي در رشته قارچ شناسي پزشكي
در زمينه آموزشي :  
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با قارچ شناسی پزشکی
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با قارچ شناسی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- آموزش اصول و استانداردهاي ايمني حفاظت فردي و پيشگيري از ابتلاء به بيماريهاي قارچی
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
در زمينه خدماتی:
- گزارش نتايج حاصله از انجام آزمايشات نمونه ها در ارتباط با بيماريهاي قارچی در مراكز بهداشتي درماني
- راه اندازي روشهاي جديد تشخيصي و نظارت بر كيفيت انجام آزمايشات در مراكز بهداشتي درماني
- همكاري با پزشك معالج بيماران
نقش مشاوره اي:
- ارائه خدمات مشاوره پزشكي در زمينه تشخيصي و كنترل بيماريهاي قارچی و تفسير نتايج حاصله از انجام آزمايشات
معرفی دروس امتحانی:
قارچ شناسی              ضریب 6
ایمنی شناسی           ضریب 2
باکتری شناسی          ضریب 1
تک یاخته شناسی      ضریب 1
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
ارشد قارچ، باکتری، انگل، پاتوبیولوژی، دکتری عمومی پزشکی، داروسازی، دکتری حرفه ای علوم ازمایشگاهی
 

عنوان رشته:
دکتری تخصصی نانوتکنولوژی Medical Nanotechnology (Ph.D)
معرفی رشته: 
علم میان رشته ای نانوتقریبا" تمامی علوم  مهندسی وپزشکی رادر برگرفته است. تاکنون بیشترین کاربرد را درصنایع سنگین، بهداشت، نساجی و کشاورزی داشته ودر صنایعی نظیر رنگ، اتومبیل، کامپیوتر، شیمی، تصفیه آب وغیره نیز درحال توسعه است. محصولات  نساجی حاصل از فناوری نانو در کشورهای آلمان  وانگلیس بیشترین رواج رادارند. تولید کفش ها و لباس هایی که با حفظ گرمای بدن وتاثیر درگردش خون، باعث کاهش خستگی و راحتی  می شوند نیز ازدستاوردهای سحرآمیزعلم نانو است
ساخت، دستکاری و آنالیز نانو- سیستم ها، توابع مختلفی راکه قبلا" از وجود آن بی خبر بوده ایم آشکارو استفاده مفید وعرضه آنها به بشر باعث پیشرفت‌های ارزنده ای دراستانداردهای زندگی می شود. مهندسی سیستم‌های خلاء پیشرفته وایجاد توانایی های علمی در علوم مهندسی و پزشکی از قبیل; نمایش، تطبیق نیروهای مکانیکی و تعیین مشخصات آنها درسطح نانو، شروع وخاتمه تثبیت وپی گیری انجام کارهای مختلف در نانو ثانیه ها، بررسی پیشرفت تکنیک های آنالیتیکی مانند; آنالیزهای شیمیایی در ابعاد نانو وازطرفی  فرصت دست یابی علوم مهندسی  به نانوسنسورها، عناصرحافظه وتجهیزدستگاه‌های جدید وموثردرعلم پزشکی ازدستاوردهای این فناوری است.
نانوپزشکی چیزی بیش از یک نظریه است، با این حال امکان ندارد تعریف دقیقی برای آن ارایه داد. درباره تعریف نانوپزشکی دو نظریه وجود دارد: 1- یک فناوری که، از ابزارهای مولکولی و اطلاعات بدن انسان برای تشخیص و درمان استفاده می کند 2- به کارگیری خواص فیزیکی نانومتری اجسامی که حدفاصل اندازه های مولکولی و بزرگتر قرار دارند. ( مکانیک کوانتومی)
در واقع نانوتکنولوژی پزشکی: به کارگیری نانومواد یا موادی با ساختارهای نانو در پزشکی که به خاصر ساختارشان ، دارای خواص ویژه ای در زمینه پزشکی مثل توانایی عبور از غشاهای زیستی و یا هدف قرار دادن بافت ها هستند. کنترل مواد در اندازه های نانو نیازمند روش های شیمیایی و ساخت جدید منحصر به فرد است.
هدف و رسالت رشته:
هدف كلي از تدوين و اجراي برنامه «نانوتكنولوژي پزشكي» تأمين و تربيت دانش آموختگاني است كه متناسب با مقطع رشته بتوانند در حوزه‌هاي مختلف توليد و صنعت، پژوهش و توسعه، ارائه خدمات و نيز آموزش و توسعه نيروي انساني متخصص مرتبط با بهداشت و درمان مفيد و مؤثر باشند. اين اهداف به ترتيب عبارتند از:
1- تربيت دانش آموختگان جهت تأمين نيروهاي لازم جهت آموزش، تحقيق و ارتقاء سطح پژوهش در زمينه نانوتكنولوژي پزشكي در دانشگاهها و مؤسسات تحقيقاتي وابسته.
2- تأمين نيروي متخصص براي كار در كارخانجات و مؤسسات توليدي جهت توليد فراورده‌هاي نانو.
3- تربيت نيروي انساني متخصص جهت ظرفيت سازي براي انتقال دانش فني نانو پزشكي.
4- تربيت نيروي انساني متخصص جهت ارتقاء سطح سلامت با بكارگيري فن‌آوري نانو در پزشكي.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي:
در فعاليت‌هاي پژوهشي كه عمدتاً شامل همكاري و فعاليت دانش آموختگان اين رشته در مراكز تحقيقاتي و نيز بخش‌هاي تحقيق و توسعه مراكز مختلف پژوهشي و توليدي خواهد بود، از جمله طراحي پروژه‌هاي تحقيقاتي و فعاليتهاي اجرايي در خصوص دستيابي به اهداف پژوهشي در سطح آزمايشگاهي، طراحي روشهاي تشخيص بيماري، معرفي محصولات جديد دارويي – بهداشتي با استفاده از فناوري و محصولات نانو در بخش مواد و يا بهبود متدها و محصولات موجود در حوزه سلامت با استفاده از قابليت‌هاي فناوري و علوم نانو.
در زمينه آموزشي: 
در فعاليتهاي آموزشي كه عمدتاً شامل همكاري در اجراي برنامه هاي آموزشي خواهد بود، اين افراد باتوجه به آموزشهايي كه ديده‌اند قادر خواهند بود تا نياز آموزشي دانشگاهها و مؤسسات علمي – تحقيقاتي را در زمينه تأمين هيأت علمي لازم در زمينه نانوفناوري تأمين نمايند. همچنين در مواردي نظير آموزشهاي عملي و برگزاري كلاسها و كارگاهها نيز شركت خواهند كرد.
در زمینه تولیدی:
 
بعد از مرحله تحقيق و پژوهش اين افراد قادر خواهند بود از طريق ارتباط با صنعت و پشتوانه‌هاي مالي و امكانات آن به توليد محصولات نانوپزشكي بپردازند.
در زمینه خدماتی:
در حوزه وظيفه دانش آموختگان براي ارائه خدمت نظير استفاده از امكانات و تجهيزات و محصولات معرفي شده جديد فناوري نانو و يا شركتهاي دارويي عمليات اجرايي در خطوط توليدي محصولات نانو بيشتر دانش آموختگان طوري آموزش خواهد يافت تا از توانايي، توانمندي و ظرفيت كافي در حوزه مهارت آموزي بهره مند شوند.
معرفی دروس امتحانی:
نانوفناوری زیستی                         ضریب 4

زیست شناسی سلولی مولکولی   ضریب 3
شیمی تجزیه دستگاهی               ضریب 2
بیوفیزیک                                      ضریب 1
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
کارشناسی ارشد نانوفناوري پزشکی(نانوتکنولوژي پزشکی)؛ بیوفیزیک؛ فیزیک (همـه گرایشها)؛ شیمی (همـه گـرایشهـا) ؛ مهندسـی شـیمی ؛ زیسـت شناسـی (همـه گرایشها)؛ مهندسی مواد (کلیه گـرایشهـا) ؛مهندسـی نسـاجی؛ بیوتکنولوژي(کلیـه گرایشها)؛ ایمونولوژي؛ اعضاي مصنوعی؛ انگل شناسی؛ بیوشیمی؛ مهندسی بهداشـت حرفه اي؛ حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین؛ ژنتیک انسانی؛ علوم تغذیه؛ علوم و صنایع غذایی ؛ علوم بهداشتی در تغذیه؛ فیزیولـوژي؛ فیزیـوتراپی؛ قـارچ شناسـی؛ میکروب شناسی؛ ویروس شناسی پزشکی؛ مهندسی بهداشت محیط؛ فیزیک پزشکی؛ سم شناسی؛ هماتولوژي؛ مهندسی پزشکی؛ زیست فناوري پزشـکی؛ زیسـت فنـاوري دارویـی؛ دکتـراي عمـومی پزشـکی؛ دندانپزشـکی و داروسـازي؛ دکتـراي حرفـه اي دامپزشکی

عنوان رشته:
دکتری تخصصی ویروس شناسی پزشکی Master of Virology (Ph.D)
معرفی رشته: 
علم ویروس شناسی پزشکی از گرایشهای علوم آزمایشگاهی است که روی بیماری های ویروسی مطالعه مینماید ودرآزمایشگاه بیمارستانها کاربرد دارد . برای افرادیکه علاقه به تحقیق در زمینه بیماریهای ویروسی مثل ایدز وهپاتیت باشند بسیار ایده آل است.
 تا اواخر قرن 19 اصطلاح ويروسهاي پالايه‌پذير براي مشخص کردن عوامل عفوني که از صافيهاي عبور دهنده باکتريها ، قارچها و پروتوزوئرها مي‌گذرند، اطلاق مي‌شد. چند سال بعد اصطلاح پالايه‌پذير حذف شد و کلمه ويروس به معني سم اختصاصا به عوامل عفوني پالايه‌پذير غير قابل رويت با ميکروسکوپ نوري اطلاق گرديد. طي دهه اول قرن 20 اغلب دانشمندان عقيده داشتند که ويروسها عوامل عفوني مشخصي هستند که فقط از نظر اندازه با ساير ميکروارگانيسمها تفاوت دارند. ولي به زودي کشف گرديد که ويروسها روش خاص خود را براي توليد مثل دارند و ترکيب شيميايي آنها مشخص مي‌باشد. ابداع ميکروسکوپ الکتروني و پيشرفت در روشهاي تجزيه‌اي موجب پيشرفت در شناسايي ساختمان و اختصاصات فيزيولوژيکي ويروسها شد. ويروسها به چند دليل مورد توجه خاص ميکروبيولوژيستها قرار دارند 
1-اين ذرات اساسا با کليه ميکروبهايي که شناخته شده، از نظر ساختمان و چرخه زندگي تفاوت دارند
2- گرچه براي اغلب عفونتهاي باکتريايي داروهاي متعددي در دسترس قرار دارد ولي براي بيشتر عفونتهاي ويروسي داروي موثري وجود ندارد و از اينرو ويروسها در اغلب کشورها بيماريهاي تهديد کننده حيات انسان ايجاد مي‌کنند.
3- به احتمال زياد ، ويروسها با برخي از انواع سرطانها در انسان رابطه دارند.
هدف و رسالت رشته:
دانشجویان این رشته باید بتوانند در ابعاد آموزشي، پژوهشي و خدمات تشخيصي و مشاوره اي در جهت كنترل و پيشگيري بيماريهاي ويروسي، تشخيص عفونتها، شناسايي هويت ويروسها، و ويژگي مولكولي آنها براي دانشجويان و بيماران انجام وظيفه نمايند. با تربيت اين نيروها فرآيند شناسايي و تعيين هويت ويروسها و همچنين پيشگيري از اشاعه عفونتهاي ويروسي در جامعه امكان پذير خواهد بود. بدين ترتيب توسعه و ارتقاء رشته مذكور در كشور پاسخگوئي به نيازهاي در حال تغيير خدمات بهداشتي در عرصه هاي مختلف اجتماع خواهد بود و آنان در سلامت جامعه نقش موثري ايفا خواهند نمود.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي :
-  طراحي و اجراي پروژه هاي تحقيقاتي براي شناسايي ويروسها به منظور ارتقاء سلامت جامعه
- مطالعه و بررسي روشهاي جديد به منظور كسب آگاهي از شيوه هاي نوين پژوهشي در رشته ويروس شناسي پزشكي
در زمينه آموزشي :  
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با ویروس شناسی پزشکی
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با ویروس شناسی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- آموزش اصول و استانداردهاي ايمني حفاظت فردي و پيشگيري از ابتلاء به بيماريهاي ويروسي به دانشجويان و كاركنان حرفه پزشكي
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
در زمينه خدماتی:
- گزارش نتايج حاصله از انجام آزمايشات نمونه ها در ارتباط با بيماريهاي ويروسي در مراكز بهداشتي درماني
- راه اندازي روشهاي جديد تشخيصي و نظارت بر كيفيت انجام آزمايشات در مراكز بهداشتي درماني
-  همكاري در توليد واكسنهاي جديد، ارتقاء كيفيت واكسنهاي موجود در زمينه بيماريهاي ويروسي در مراكز توليدي
- همكاري با پزشك معالج بيماران
نقش مشاوره اي:
- ارائه خدمات مشاوره پزشكي در زمينه آموزش علوم نوين ويروس شناسي، در زمينه تشخيصي و كنترل بيماريهاي ويروسي و تفسير نتايج حاصله از انجام آزمايشات
معرفی دروس امتحانی:
ویروس شناسی                            ضریب 6
بیولوژی سلولی و ژنتیک مولکولی     ضریب 1
ایمنی شناسی                              ضریب 1
بیوشیمی عمومی                          ضریب 1
آمار حیاتی و اپیدمیولوژی                 ضریب 1
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
کارشناسی ارشد ویروس شناسی، پاتوبیولوژی، باکتری شناسی، علوم ازمایشگاهی، دامپزشکی، ایمنی شناسی، زیست سلولی ملکولی، میکروب شناسی، دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، دکترای حرفه ای علوم ازمایشگاهی و دامپزشکی

عنوان رشته:
 Molecular Medicine (Ph.D) دکتری پزشکی مولکولی 
معرفی رشته:
سیر تحول در چند دهه گذشته چنان تحول عظیمی در جهانی که در آن زندگی می کنیم ایجاد کرده است که پیش بینی چگونگی وضعیت جهان در چند سال آینده غیر ممکن به نظرمی رسد. امروزه چیزهایی امکانپذیر است که در گذشته ای نه چندان دور بعید به نظر می رسید.
با این حال پیشرفت در برخی از زیرشاخه های جوان علوم پایه مانند بیوتکنولوژی و پزشکی مولکولی با سرعتی حیرت انگیز در جریان بوده و شگفتی های بسیاری را سبب گردیده است.
در کشور ما، و اکثر کشورهای دیگر جهان سوم، به دلایل متعدد در گذشته، غفلت فاجعه باری صورت گرفته است، بطوریکه در زمینه علوم جدید، فاصله ما با جهان اول بسیار زیاد شده است.
 
ولیکن در چند سال گذشته، به رغم بی توجهی های گذشته، فعالیت های مناسبی در زمینه پزشکی مولکولی در ایران صورت گرفته است که علت انجام این فعالیت ها در مراکز تحقیقاتی و بدون کمک پزشکان، اکثر این تحقیقات کاربرد و اثر مهمتری داشته اند.   
در سال 1379 با توجه به پشتوانه تحقیقاتی و سالها تجربه عده ای از محققین و با هدایت معاونت محترم تحقیقات و فنآوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اولین هسته مراکز تحقیقاتی و تشخیص در زمینه پزشکی مولکولی تحت عنوان شبکه پزشکی مولکولی کشور، ایجاد شد تا اولاً: فاصله بین مراکز تحقیقاتی، تشخیصی و درمانی را کم  و از توان تحقیقاتی حداکثر استفاده را نماید و ثانیاً: امکان ارتباط با خارج را به صورت هدفمند دنبال نموده و همکاری بیشتری بین محققین به وجود آورد.
رشته پزشكي مولكولي در مقطع دكتري تخصصي (PhD) تلفيق خلاقيت و انتقال دانش پزشكي مولكولي از طريق تركيب آموزش و پژوهش هاي پايه و باليني با تاكيد بر يادگيري فعال و تحقيق به روز، به گسترش مرزهاي دانش در حيطه علم پزشكي مولكولي كمك خواهد كرد.
هدف و رسالت رشته:
ضرورت و علت وجود اين رشته در سطح بين المللي نربيت نيروي انساني در سطح دكتراي تخصصي (PhD) است، كه بتواند تحقيقات مربوط به رشته پزشكي را در سطح سلولي، مولكولي و آزمايشگاهي طراحي و هدايت نمايد، رسالت رشته فراهم ساختن عرصه آموزشي و پژوهشي در راستاي بررسي بيماري ها و عوامل ايجاد كننده در سطوح مولكولي است.
مراكز تحقيقاتي در سال هاي اخير در كشور گسترش قابل توجهي داشته اند ودر گسترش علم نقش به سزايي را ايفا كرده اند. مشكل اصلي مركز تحقيقاتي باليني فارغ التحصيلان با مدرك دكتراي تخصصي (PhD) آشنا به مسايل مولكولي بيماري ها است كه با آشنايي كامل به مفاهيم پزشكي در سطح سلولي و مولكولي بتوانند سبب گسترش تحقيقات علوم پايه در سطح و سيع تر و با كيفيت بالاتر بشوند.
بديهي است حضور چنين نيروهاي انساني سبب ارتقاي كمي و كيفي تحقيقات در عرصه پزشكي و مانع از هدر رفتن منابع انساني و مالي خواهد شد.از آنجا كه تحقيقات علوم پايه به ويژه ايمونولوژيك و ژنتيك در بسياري از بيماري ها مي تواند به تشخيص و درمان بيماري نيز كمك شايان نمايد، ارزش و فايده اقتصادي حاصله از تاسيس اين دوره، افزودن مي گردد.
باتوجه به وجود مراكز تحقيقاتي پيشرفته متعدد نياز به دارندگان مدرك دكتراي تخصصي (PhD) پزشكي مولكولي در حد قابل توجهي است كه در حال حاضر نياز با استفاده از پزشكان عمومي تاحدودي مرتفع مي شود، تربيت نيروي انساني در سطح دكتراي تخصصي (PhD) به ارتقاي كمي و كيفي تحقيقات خواهيد انجاميد.
زمینه های فعالیت در بازار کار
الف) آموزشی:
آموزش علم پزشكي مولكولي به دانشجويان ذينفع در مقاطع مختلف جمع آوري و تهيه درسنامه آموزشي براي مقاطع تحصيلي مختلف
تدوين درسنامه ها براي دروس پزشكي مولكولي
ايجاد ارتباط بين آموزش پزشكي مولكولي بيمار
تعيين اولويت هاي بومي در زمينه آموزش پزشكي مولكولي
پيشنهاد اجرايي روش هاي آموزش پزشكي مولكولي توانايي برقراري با مراكز آموزشي به رشته در داخل و خارج كشور
ب) پژوهشی:
-         راهبري تيم تحقيقاتي
-         ارايه و نقد فرضيه هاي تحقيقاتي در پزشكي مولكولي
-         ارايه و انجام پروژه هاي تحقيقاتي در زمينه زنتيك مولكولي و تجزيه و تحليل نتايج پژوهشي
-         ارايه مقاله ها و يافته هاي تحقيقاتي در كنگره هاي داخلي و خارجي
-         نوشتن و نقد مقاله هاي پژوهشي
-         ابداع روش هاي آزمايشگاهي و تشخيص در پزشكي مولكولي
ج) خدماتی:
-         ارايه خدمت در گروه هاي آموزشي مربوط با رشته
-         ارايه خدمت در آزمايشگاه هاي مختلف تشخيص در رشته مربوط
-         توانايي اداره پروژه هاي تحقيقاتي در موسسات خصوصي
-         ارايه خدمت در آزمايشگاه هاي تحقيقاتي صنايع (داروسازي، بيوتكنولوژي و...........)
معرفی دروس امتحانی:
سلولی و مولکولی      ضریب 4
ژنتیک                        ضریب 3
بیوشیمی                  ضریب 2
ایمنی شناسی          ضریب 2
میکروب شناسی        ضریب 2
فیزیولوژی پزشکی      ضریب 2
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
دکتـري عمـومی پزشــکی، دندانپزشـکی، داروســازي، دکتـري حرفــه اي دامپزشکی، علوم آزمایشگاهی؛
مقاطع تخصصی و فوق تخصصـی پزشـکی
و یا کارشناسی ارشد رشته هـاي بـاکتري شناسـی؛ بیوفیزیـک؛ فیزیولـوژي؛ ژنتیک انسانی؛ قارچ شناسی؛ زیست فناوري پزشکی (بیوتکنولوژي پزشکی-میکروبی)؛ حشره شناسی پزشکی و مبارزه باناقلین؛ خون شناسی آزمایشگاهی و بانـک خون؛ ویروس شناسی؛ زیست شناسی (با گرایش بیوشیمی، ژنتیک، سـلولی مولکولی و میکروبیولـوژي)؛ انگـل شناسـی ؛ میکروبیولـوژي؛ ایمونولـوژي؛ بیوشیمی بالینی؛ تغذیه

عنوان رشته:
دکتری تخصصی هماتولوژی (خون شناسی و بانک خون)  Hematology (Ph.D)
معرفی رشته: 
علم هماتولوژی به مطالعه سلولهای خونی و انعقاد می‌پردازداین علم مقدار و ساختمان و عمل سلولهای خونی ، پیش سازهای سلولهای خونی را در مغز استخوان، ساختار‌های شیمیایی پلاسما و عمل پلاکت ها و پروتئین هایی که در سیستم انعقادی دخالت دارند را بررسی می‌کند.
خون یک ماده حیاتی است گرچه اهمیتی ویژه دارد اما نتوانسته در حیات موجودات جای آب را به خود اختصاص دهد آب اصلی ترین ماده ای است که بخش عمده ای از خون را تشکیل می دهد اما بحث ما درباره رشته ای که به مسائل بسیار مهم و جزئی می پردازد .از آنجا که در تشخیص بیماریهای خون بررسی های آزمایشگاهی نقش مهم دارد و در درمان این قبیل بیماریهای نیاز به انواع فرآورده های خونی می باشد ، همچنین با توجه به پیشرفت های وسیعی که در زمینه خون شناسی صورت گرفته و به منظور تامین نیروی انسانی لازم در رشته خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون و انجام خدمات آزمایشگاهی بیماری های خونی ، دوره کارشناسی ارشد خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون در دانشگاه های واجد شرایط دایر می گردد.
 
بخش خون شناسي، اطلاعات با ارزشي را در زمينه تشخيص و درمان بيماران فراهم مي کند که هدف آن کمک به ارتقاي سلامتي و بهبود بيماران مي باشد. در اين زمينه، سيستم اطلاعات اين بخش موجب مي شود که اطلاعات توليد شده به طور دقيق و به موقع در دسترس کاربران قرار گيرد.
از آنجا كه در تشخيص بيماريهاي خوني بررسي هاي آزمايشگاهي نقش مهم دارد و در درمان اين قبيل بيماريها نياز به انواع فرآورده هاي خوني سالم مي‌باشد، همچنين باتوجه به پيشرفتهاي وسيعي كه در زمينه خون شناسي صورت گرفته و به منظور تأمين نيروي انساني لازم در رشته خون شناسي آزمايشگاهي و بانك خون و انجام خدمات آزمايشگاهي بيماريهاي خوني، دوره كارشناسي ارشد خون شناسي آزمايشگاهي و بانك خون در دانشگاههاي واجد شرايط داير مي‌گردد.
هدف و رسالت رشته:
یک هماتولوژیست کاملاً باید بر روی مطالبی مثل مطالب پایه و آزمایشگاهی هماتولوژی، خون‌سازی، ساختار و غشاء اریتروسیت‌، بیماری‌های کمپلمان، ساختار هموگلوبین، متابولیسم آهن و بیماری‌های مرتبط با آن اختلالات اریتروسیتی، انواع تالاسمی‌ها و هموگلوبینوپاتی‌ها، بیماری‌های پلاکتی، انعقاد، اختلالات خونریزی دهنده و ترومبوزها و هم‌چنین اختلالات خوش‌خیم و بدخیم لکوسیتی (لوسمی‌ها، لنفوم، میلوم) آنمی آپلاستیک، پیوند مغز استخوان، آزمایشات سیتوژنتیک و ... اشراف کامل داشته باشد.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي:
- تحقیق وتوسعه درزمینه خون و بیماری های خونی
در زمينه آموزشي:
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با هماتولوژی
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با هماتولوژی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
ج) خدماتی:
- آزمایشگاه های تشخیص بیماری های خونی
-ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط
سازمان انتقال خون
د) تولیدی:
- تهیه خون و فراورده های خونی سالم
معرفی دروس امتحانی:
هماتولوژی                      ضریب 3/5
علوم انتقال خون              ضریب 3/5
ایمنی شناسی              ضریب 1/5
زیست سلولی مولکولی  ضریب 1/5
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
ارشد هماتولوژی، علوم ازمایشگاهی، پاتوبیولوژی، بیوشیمی، ایمنی شناسی، دکتری عمومی پزشکی، ژنتیک انسانی، دندانپزشکی و داروسازی و دکتری حرفه ای علوم ازمایشگاهی، دامپزشکی

عنوان رشته:
دکتری تخصصی علوم تغذیه Nutrition and diet therapy (Ph.D)
معرفی رشته: 
رشته علوم تغذیه از رشته های مورد توجه جوانان در چند سال اخیر است. این رشته‌ به‌ رژیم‌ درمانی‌، اصول‌ علم‌ تغذیه‌، ارزش‌ مواد غذایی‌ و نحوه‌ تغذیه‌ مناسب‌ برای‌ حفظ‌ سلامت‌ بدن‌ می‌پردازد. در این‌ میان‌ اصول‌ علم‌ تغذیه‌ بررسی‌ می‌کند که‌ چه‌ فرآیندی‌ روی‌ مواد غذایی‌ خورده‌ شده‌ انجام‌ می‌گیرد تا جذب‌ یا دفع‌ شود و رژیم‌ درمانی‌ نیز نوع‌ رژیم‌ غذایی‌ لازم‌ در بیماری‌های‌ مختلف‌ را مشخص‌ می‌کند.

علم‌ تغذیه‌ یک‌ علم‌ چند بعدی‌ است‌ و به‌ همین‌ دلیل‌ دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید اطلاعات‌ جامع‌ و گسترده‌ای‌ در زمینه‌ بیوشیمی‌، جامعه‌شناسی‌، روانشناسی‌، بهداشت‌ و شیمی‌ مواد غذایی‌ داشته‌ باشد تا بتوانند مهارتهای‌ لازم‌ را کسب‌ کند.
مهارتهایی‌ که‌ به‌ دو بخش‌ عمده‌ رژیم‌ درمانی‌ و تغذیه‌ جامعه‌ تقسیم‌ می‌شود. یعنی‌ کارشناس‌ این‌ رشته‌ هم‌ باید بتواند که‌ رژیم‌ غذایی‌ مناسب‌ را برای‌ درمان‌ بیماری‌های‌ مختلف‌ ارائه‌ دهد و هم‌ توانایی‌ شناسایی‌ مشکلات‌ تغذیه‌ جامعه‌ را داشته‌ باشد و سپس‌ بر اساس‌ مشکلات‌ موجود، برنامه‌های‌ غذایی‌ لازم‌ را طراحی‌، اجرا، نظارت‌ و ارزشیابی‌ کند همچنین‌ ارتقای‌ ارزش‌ غذایی‌ مواد غذایی‌ مانند کنسرو، کمپوت‌ و... که‌ در صنایع‌ غذایی‌ ایجاد می‌شود، بر عهده‌ کارشناس‌ این‌ رشته‌ است‌.
هدف و رسالت رشته:
اصول‌ علم‌ تغذیه‌ بررسی‌ می‌کند که‌ چه‌ فرآیندی‌ روی‌ مواد غذایی‌ خورده‌ شده‌ انجام‌ می‌گیرد تا جذب‌ یا دفع‌ شود و رژیم‌ درمانی‌ نیز نوع‌ رژیم‌ غذایی‌ لازم‌ را در بیماریهای‌ مختلف‌ مشخص‌ می‌کند.
زمینه های فعالیت در بازار کار
 در زمينه پژوهشي:
-  طراحي و اجراي پروژه هاي تحقيقاتي در مراکز تحقیقاتی‌ مثل‌ انستیتوی‌ تحقیقات‌ تغذیه‌ای‌ و صنایع‌ غذایی‌ کشور
- مطالعه و بررسي روشهاي تغذیه ای مناسب برای پیشگیری از بیماری ها
در زمينه آموزشي:  
- طراحي و تدوين برنامه هاي آموزشي در زمينه هاي مرتبط با علوم تغذیه
- تدريس در زمينه هاي مرتبط با تغذیه و رژیم درمانی در سطوح دانشگاهي يا ديگر مراكز علمي
- طراحي و تدوين روشهاي بهينه جهت آموزش دانشجويان و انجام نوآوري ها و خلاقيت هاي لازم در اين رابطه
در زمينه خدماتی:
- مسئولیت‌ فنی‌ کارخانجات‌ تولید مواد غذایی‌
- همکاری‌ در کلینیک‌های‌ رژیم‌ درمانی‌ با همکاری‌ پزشکان‌ غدد داخلی‌
- همكاري با پزشك معالج بيماران
- همکاری‌ در تنظیم‌ رژیم‌ برای‌ گروههای‌ مختلف‌ از جمله‌ ورزشکاران‌، بیماران‌ خاص‌
نقش مشاوره اي:
- ارائه خدمات مشاوره پزشكي در در شبکه‌های‌ بهداشتی‌ جهت‌ پیشگیری‌ از بیماریها
- به‌ عنوان‌ مشاور رژیم‌ درمانی‌ و مشاور تغذیه‌ جذب‌ ورزشگاهها، مهد کودک‌ها
نقش مدیریتی:
- مدیریت‌ بخش‌ تغذیه‌ بیمارستانها، مسئولیت‌ فنی‌ کارخانجات‌ تولید مواد غذایی‌
معرفی دروس امتحانی:
تغذیه           ضریب 5
بیوشیمی     ضریب 3
فیزیولوژی     ضریب 2
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
ارشد تغذیه، علوم بهداشتی در تغذیه، علوم و صنایع غذایی، بیوشیمی بالینی، زیست شناسی گرایش بیوشیمی، مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی، علوم دامی گرایش تغذیه دام، دامپروری گرایش تغذیه دام، ارشد فیزیولوژی ورزشی با مدرک کارشناسی تغذیه، دکتری عمومی پزشکی، داروسازی و دام پزشکی، زیست فناوری پزشکی، ارشد مشاوره و راهنمایی با مدرک کارشناس تغذیه
 

عنوان رشته:
دکتری ژنتیک پزشکی (ژنتیک انسانی) Medical Genetics (Ph.D)
معرفی رشته: 
رشته ژنتيك انساني شاخه‌اي از علوم – زيستي پزشكي است كه به بررسي ساختار سلولها از نظر كروموزومي و ژني مي‌پردازد و مي‌توان طي آن به مباحث مهمي مانند مهندسي ژنتيك، ژنتيك ايمني، ژنتيك جمعيت، ژنتيك سرطان ، ژنتيك رفتاري ، ژنتيك بيوشيميايي پرداخت. دانش آموختگان اين رشته قادر خواهند بود با همكاري در طرح‌هاي پژوهشي و با آناليز ژنتيكي سلولهاي انساني به نواقص و بيماريهاي ژني و كروموزومي بيماران پي ببرند.
 حوزه علم ژنتیک، تمام موجودات زنده است که  انسان نیز یکی از آنها به شمار می آید اما زمانی که سخن منحصراً  از انسان در میان است، شما وارد قلمرو ژنتیک انسانی شده اید. ژنتیک انسانی را معمولاً مترادف ژنتیک پزشکی در نظر می گیرند در حالی که عمومیت ژنتیک انسانی بیشتر است. در واقع ژنتیک پزشکی بخشی از ژنتیک انسانی است که ارزش طبی و پزشکی دارد. ژنتیک پزشکی بیشتر به بررسی علل ناهنجاری‌های ژنتیکی در انسان می‌پردازد و با توصیف دقیق وضعیت و علت مولکولی آن سعی در ایجاد راهکارهای جلوگیری از بروز وضعیت، تشخیص قبل از تولد و حتی درمان آن دارد. شروع این علم را می‌توان از زمانی دانست که ارچیبلد گرو موفق به ارتباط دادن یک نقص آنزیمی با یک بیماری ژنتیکی شد. این بیماری همان بیماری آلکاپتونوریا بود.  به‌سرعت بیماری‌های تک ژنی در انسان توسط ژنتیک کلاسیک کشف شدند و لیست آن‌ها روزبه‌روز کامل‌تر شدند و مشخص شد که بسیاری از بیماری‌ها در انسان ژنتیکی هستند .
امروزه ژنتیک پزشکی یکی از مهمترین شاخه‌های علم ژنتیک است که با زندگی مردم پیوند نزدیکی دارد. در تمام مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی حضور مشاورین ژنتیک الزامی می‌باشد. همچنین پیشرفت در حوضه‌های مختلف می‌تواند منجر به کسب موفقیت در درمان یا بهبود بسیاری از بیماری‌ها گردد. مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در تولید داروها تحولی در ژنتیک پزشکی ایجاد نموده است. ساخت هورومون رشد، انسولین و داروهایی نظیر هیدروکسی مورفین و غیره و نیز پیشرفت در ژن درمانی در درمان بیماری‌هایی نظیر سیستیک فایبروزیس ، کمبود آدنوزین دآمیناز و استفاده از آنتی سنس RNA ها در درمان دیستروفی عضلانی دوشن بسیار امید بخش بوده است.
هدف و رسالت رشته:
 علم‌ ژنتیک‌ در ایران‌ هنوز در حال پیشرفت و رشد است‌ و باید تلاش‌ بسیار کرد و کاستی‌ها را جبران‌ نمود و موانع‌ را از میان‌ برداشت‌ تا بتوان‌ شاهد رشد روزافزون‌ این علم‌ در ایران‌ بود. البته‌ این‌ به‌ آن‌ معنی‌ نیست‌ که‌ در کشور ما تحقیقات‌ ژنتیکی‌ انجام‌ نمی‌گیرد و فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ جذب‌ هیچ‌ مرکزی‌ نمی‌شوند، بلکه‌ سازمان‌های‌ مختلفی‌ هستند که‌ به‌ فعالیت‌های‌ تحقیقاتی‌ ژنتیکی‌ می‌پردازند که‌ از جمله‌ می‌توان‌ به‌ مراکز مختلف‌ وزارت‌ جهاد کشاورزی‌، مراکز پژوهشی‌ وزارت‌ علوم‌، انستیتو پاستور، مرکز ملی‌ تحقیقات‌ مهندسی‌ ژنتیک‌ و تکنولوژی‌ زیستی‌ اشاره‌ کردبرداشتن گام‌های اولیه اما اصولی و ضروری و درواقع ایجاد بخشی از زیر ساخت‌های لازم در راستای پیشگیری، تشخیص و درمان اساسی بیماریهای ژنتیکی از مهمترین چشم انداز این برنامه آموزشی به حساب می‌آید. درواقع، انتظار آن است که دانش آموختگان این رشته به نحو شایسته بتوانند، به توانایی‌ها و کارآمدی‌هایی که در بخش‌های پیشین و نیز اهداف کلی که در ادامه آمده است؛ در عرصه عمل نایل آیند.
زمینه های فعالیت در بازار کار
الف) آموزشی:
طراحی و تدوین و اجرای برنامه­های آموزشی مرتبط برای دانشجویان در دانشگاه­ها در صورتیکه فرد عضو هیئت علمی دانشگاه باشد.
ب) پژوهشی:
-طراحی و اجرای پروژه­های مرتبط با ژنتیک
- مشارکت در پروژه­های دانشگاهی، بین دانشگاهی و ملی در صورت نیاز
ج) خدماتی:
- ارائه خدمات تخصصی در مراکز تحقیقاتی ژنتیکی
-ارائه مشاوره به محققان، مراکز و مراجع مرتبط
- مسئول فنی آزمایشگاه ژنتیک
- تاسیس مطب مشاوره ژنتیک (با گذراندن دوره هایی در مراکز توانبخشی)
د) تولیدی:
- همکاری در تهیه و تولید
معرفی دروس امتحانی:
ژنتیک پزشکی و بالینی                           ضریب 3
ژنتیک مولکولی و بیوشیمیایی                  ضریب 2
مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی مولکولی    ضریب 2
ژنتیک سرطان                          ضریب 1
ژنتیک ایمنی و ژنتیک جمعیت     ضریب 1
سیتوژنتیک پزشکی                  ضریب 1
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
ارشد یا بالاتر ژنتیک، ژنتیک انسانی، بیوشیمی بالینی، ایمنی شناسی، زیست شناسی گرایش های (سلولی، ژنتیک، بیوشیمی)، زیست فناوری پزشکی
دکتری عمومی پزشکی، دندان، دارو یا متخصصان رشته های مختلف پزشکی، دکترای علوم ازماشگاهی، دامپزشکی ،هماتولوژی

 

درباره MSRT - MHLE

الف ) شرايط عمــومــي :
  داوطلبيني مجاز به شركت در آزمون مي باشند كه ضمن برخورداري از توانايي جسمي به تناسب رشته انتخابي ، واجد كليه شرايط عمومي متداول در آزمونهاي مختلف كشور از جمله اعتقاد به دين مبين اسلام يا يكي از اديان مندرج در قانون اساسي ، پذيرفتن قانون اساسي و عدم مخالفت با نظام جمهوري اسلامي ايران ، عدم وابستگي تشكيلاتي به احزاب و گروههاي محارب و ملحد و هواداري از آنها ، نداشتن سوء پيشينه كيفري و نيز عدم اشتهار به فساد اخلاقي در تمام ادوار تحصيلي و مراحل شغلي باشند. 
  ب ) شرايط اختصــاصي :
 1- دارا بودن دانشنامه كارشناسي ارشد ( فوق ليسانس ) در رشته مربوطه يا دكتري حرفه اي ( پزشكي ، دندانپزشكي ، داروسازي ، دامپزشكي و علوم آزمايشگاهي ) طبق جدول شماره يك. ( مدارك معادل كارشناسي ارشد و يا گواهي پايان دوره پذيرفته نيست .)
 2- عدم اشتغال به تحصيل در دوره هاي دكتراي تخصصي (Ph.D. )يا دستياري در كليه موسسات آموزشي و تحقيقاتي كشور
 3- دارا بودن يكي از مدارك زبان انگليسي به شرح ذيل :
  -  MHLE      حداقل نمره 50 
  -   MCHE     حداقل نمره 50  و يا 475   (از وزارت علوم ، تحقيقات و فنآوري)
  - TOLIMO  حداقل نمره 480 
  -     TOEFLحداقل نمره 480 )شامل تافل هاي خارج از كشور و آزمون هاي تافل موسسه ETS كهبه دو صورتPBT و iBTوتحت نظر سازمان سنجش آموزش كشور برگزار مي شود)
  -  IELTS      حداقل نمره  5     (مدرك آكادميك )                                          
  -  MELAB    حداقل نمره 70
   لازم به ذكر است داوطلباني كه در امتحان زبانMCHE    نمره 45 و يا 455 و بالاتر را كسب كرده باشند در آزمون  اين دوره  مي توانند ثبت نام نمايند مشروط بر اينكه تا زمان امتحان جامع موفق به كسب نمره حدنصاب      ( 50) شوند. در غير اين صورت قبولي آنها كان لم يكن تلقي شده و از ادامه تحصيل آنها جلوگيري مي شود.
تذكر مهم :هر گونه آزمون تافل به غير از تافل هاي ذكر شده قابل قبول نيست.
-     مدت اعتبار مدرك زبان حداكثر 2 سال بوده.
 ضمنا" با توجه به اينكه در آزمون كتبي، زبان تخصصي حذف شده است ، نمرات كسب شده آزمون زبان در آزمون شفاهي ( مرحله دوم ) موثر خواهد بود .
بديهي است چنانچه به هر دليل (عدم اعلام نتايج آزمون زبان، مسافرت داوطلب،‌ بيماري، مشكلات شخصي و ... ) گواهي نمره زبان قبل از آزمون كتبي از سوي مركز سنجش دريافت نشود داوطلب از شركت در آزمون حذف خواهد شد.

 4- نداشتن منع قانوني ادامه تحصيل از لحاظ خدمت نظام وظيفه عمومي براي داوطلبان مرد


درباره رشته دکتری بیوتکنولوژی

ایشان در خصوص تاسیس دفتر و صادر شدن مجوز فرمودند که : در مورد دفتر که مؤسسات مختلفی داریم مانند شبکه بیوتکنولوژی ، انجمن بیوتکنولوژی و شرکتهای دانش بنیان که ارتباط بین دانشگاه و صنعت است می باشد. در بخش خصوصی هم می توانند سفارش دهنده پروژه باشند یا شرکت خصوصی تاسیس کنند و یادر بخش های تولید دارو و کیت های آزمایشگاهی فعالیت کنند.
کاربرد این رشته در پزشکی هم در زمینه تشخیص و هم در زمینه درمان و کاربرد دیگر آن در تولید دارو و طراحی کیت هایی برای تشخیص بیماری ها مثل کیت تشخیص ایدز یا روشهای مختلف انتقال دارو به بافت خاص در درمان سرطان میباشد.
در مورد بازار کار این رشته افزودند که بازار کار خوب می باشد و می توان هم به عنوان محقق در مراکز تحقیقاتی و هم به عنوان مدرس در دانشگاه و هم به عنوان کسی که در شرکت خصوصی در صنعت بیوتکنولوژی فعالیت می کند باشد.
وی افزود از نظر صنفی شامل صنف داروسازی ، صنف دارویی ، واکسن سازی ، کیت های تشخیصی در ارتباط با این رشته هستند و متذکر شدند که در این رشته کار بیمارستانی نداریم و در مورد رشته جدید از این گروه فرمودند رشته بیوانفورماتیک الان در حال بررسی می باشد که بخواهند آن را زیر مجموعه بیوتکنولوژی قرار دهند.از نظر ایشان برای آزمون مصاحبه دکتری آیتم هایی که باعث افزایش نمره می شود فعالیت های پژوهشی دانشگاه، مقالات، تجربه کاری می باشد و اضافه کردند کیفیت مقالات و پایان نامه ها در حد متوسط می باشد.ایشان عمده ترین مشکلات را کمبود تجهیزات و مواد آزمایشگاهی می دانستند و سازمان هایی که می توانند در حل این مشکلات کمک کنند وزارت بهداشت و سازمان صنایع می باشد و موانع اصلی پیش روی جهت رفع این مشکلات را مشکلات مالی و تحریم ها می دانستند.نظر ایشان در مورد ادامه تحصیل این رشته در مقاطع بالاتر این بود که مهمتر از ادامه تحصیل کسب قابلیت کار است در بازار کار.
در طی مصاحبه ای با یکی از دانشجویان دکتری این رشته اضافه کردند که آیتمهای که باعث افزایش نمره من در آزمون مصاحبه شد کتابهایی بود که نوشته بودم که یکی تالیف و دیگری ترجمه بود و سابقه تحصیل در دانشگاه به مدت 4سال و مدیر امور پژوهشی به مدت 1 سال.
وی افزود چشم انداز این رشته طراحی کیت های تشخیص درمان بیماری می با


درباره رشته میکروبیولوژی

میکروبیولوژی:
علم میکروبیولوژی در مورد چگونگی استفاده بهینه از میکرو ارگانیسم ها و جلوگیری از ضررها و زیانهایی که میکرو ارگانیسم ها می توانند به حیات انسانها، دامها و نباتات وارد کنند، بحث می کند.
گرایش های مقطع لیسانس
گرانش میکروبیولوژی یکی از شش گرایش رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی است. اما لازم به توضیح است که ...
علم میکروبیولوژی گرایشهای مختلفی دارد که عبارتند از :
گرایش پزشکی: در این گرایش میکروبهایی که برای انسان بیماری زا هستند و چگونگی فعالیت آنها بررسی می شود. البته این گرایش قسمت کوچکی از علم میکروبیولوژی را به خود اختصاص می دهد چرا که از میان میکروبهای شناخته شده فقط حدود ۱۷۰ نوع میکروب، بیماری زا هستند و بقیه میکروبها تاکنون شناخته شده اند، میکروبهایی مفید می باشند.

آینده شغلی، بازار کار، درآمد
میکروبیولوژی پایه و اساس بسیاری از علوم از قبیل: بیوشیمی، بیوتکنولوژی، زنتیک و پزشکی است.
یکی از کاربرهای رشته میکروبیولوژی حداقل در بعد سنتی، تشخیص بیماری است چون در آزمایشگاه های تشخیص طبی محققان عمدتاً با بیماریهای عفونی میکرو ارگانیسم ها سر و کار دارند یعنی یا بطور مستقیم به تشخیص میکرو ارگانیسم ها می پردازند یا به تشخیص آثار حیاتی آنها می پردازند که نهایتاً این آثار حیاتی ما را به سوی یک میکرو ارگانیسم هدایت می کند مثل ترشح یک آنزیم یا تبدیل قند به اسید که در این موارد ما خود میکرو ارگانسم را نمی بینیم اما از آثار حیاتی آن می توانیم تشخیص دهیم که با چه میکرو ارگانیسمی سر و کار داریم و این میکرو ارگانیسم چه بیماری را ایجاد کرده است. با توجه به اینکه متاسفانه امروزه دنیا با خطر شیوع مجدد بیماریهای میکروبی قدیمی و شیوع بیماریهای جدید روبرو است رشته میکروبیولوژی در پیشگیری و جلوگیری از بیماری کاربرد دارد مثل علم واکسینه لوژی که علم جدیدی است و وظیفه آن ساخت واکسنها و سرمهای مختلف می باشد. مواد غذایی و تولید مواد غذایی مختلف اثر میکرو ارگانیسم ها بسیار قابل توجه است. همچنین رشته میکروبیولوژی در کشاورزی بطور بسیار وسیعی در تشخیص آفات گیاهی، مبارزه با آفات گیاهی و ایجاد مقاومت گیاهی نسبت به آفات (ایجاد گیاهانی مقاوم به آفات و حشرات) مورد استفاده قرار می گیرد.
در صنایع و معادن نیز برای استخراج فلزات سنگین و در تصفیه نفت در گوگرد زدایی از نفت مورد استفاده قرار می گیرند. همین استفاده از رشته میکروبیولوژی در گوگرد زدایی بسیار مهم است چون در تصفیه نفت مرحله گوگرد زدایی بسیار گران تمام می

سازمان ها و مراکزی مانند وزارت بهداشت و درمان، آزمایشگاه های پاتولوژی و میکروب شناسی بیمارستان ها، بیماری های دامی (دام پزشکی). آزمایشگاه های تشخیص طبی، صنایع غذایی مختلف و کارخانه های کنسروسازی، نوشابه سازی، عصاره گیری میوه ها، عرقیات و صنایع گوشتی و ... همه و همه محل هایی هستند که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آنها مشغول به کار شوند.


 

درباره رشته ایمنی شناسی

درباره رشته ایمنی شناسی

ایمنی نوع ویژه ای از مقاومت است که در طول زندگی فرد بر اثر تماس با مواد خارجی مشخص ایجاد می شود. اغلب تنها در برابر یک میکروب بیماری زا یا سم که محرک تولید آن بوده است نقش حفاظتی دارد و موجب حفاظت در برابر عامل محرک ایمنی برای مدت طولانی است.
دوره دکتری تخصصی ایمنی شناسی شاخه ای از علوم پایه پزشکی است که به بررسی نقش واکنش های ایمنی در شرایط سلامت و بیماری در برابر آنتی ژنهای بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری زا می پردازد و مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های آموزشی و تحقیقی می باشد.
دانش آموختگان این دوره به ارایه تحقیقات بنیادی و کاربردی و آموزش دروس مرتبط و خدمات تشخیصی ، درمانی در زمینه ایمونولوژی در جامعه می پردازند.
خدمات تشخیصی ، درمانی
ارائه خدمات تشخیص آزمایشگاهی در مراکز دولتی ، خصوصی و مراکز تولیدی
ارائه خدمات درمانی توسط دانش آموختگان دارای مدرک دکتری عمومی در مراکز درمانی مرتبط
ارایه خدمات مشاوره ای به متخصصین بالینی ذیربط
تولیدی:
همکاری و مشارکت در تولید داروها و مواد مبتنی بر علم ایمونولوژی از قبیل آنتی بادی های مونوکلونال سایتوکاین ها و سایر فرآورده های سلولی با متخصصین مرتبط.ایمنی نوع ویژه ای از مقاومت است که در طول زندگی فرد بر اثر تماس با مواد خارجی مشخص ایجاد می شود. اغلب تنها در برابر یک میکروب بیماری زا یا سم که محرک تولید آن بوده است نقش حفاظتی دارد و موجب حفاظت در برابر عامل محرک ایمنی برای مدت طولانی است.
دوره دکتری تخصصی ایمنی شناسی شاخه ای از علوم پایه پزشکی است که به بررسی نقش واکنش های ایمنی در شرایط سلامت و بیماری در برابر آنتی ژنهای بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری زا می پردازد و مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های آموزشی و تحقیقی می باشد.
دانش آموختگان این دوره به ارایه تحقیقات بنیادی و کاربردی و آموزش دروس مرتبط و خدمات تشخیصی ، درمانی در زمینه ایمونولوژی در جامعه می پردازند.
خدمات تشخیصی ، درمانی
ارائه خدمات تشخیص آزمایشگاهی در مراکز دولتی ، خصوصی و مراکز تولیدی
ارائه خدمات درمانی توسط دانش آموختگان دارای مدرک دکتری عمومی در مراکز درمانی مرتبط
ارایه خدمات مشاوره ای به متخصصین بالینی ذیربط
تولیدی:
همکاری و مشارکت در تولید داروها و مواد مبتنی بر علم ایمونولوژی از قبیل آنتی بادی های مونوکلونال سایتوکاین ها و سایر فرآورده های سلولی با متخصصین مرتبط.


 

درباره رشته میکروب شناسی

در اواخر قرن نوزدهم بسیاری از عوامل بیماریهای عفونی شناخته شد و بدنبال آن مطالعه سیستم ایمنی و فعالیت های آن در پیشگیری و معالجه بیماریها ، شناخت عوامل شیمی درمانی و کشف ویروسها از دیگر وقایع آن زمان بود. با شناخت پنی سیلین و سایر آنتی بیوتیکها در اوایل قرن بیستم تعدادی از بیماریها کنترل شد و بشر بر آنها غلبه کرد. صنایع جدیدی از قبیل صنعت تخمیر و انشعابات آن ، تولید آنتی بیوتیک ها و ویتامینها با منشا میکروبی ، ساخت مواد بیولوژیک و داروهای شیمیایی توسعه یافت. از اوایط قرن بیستم روشهای اساسی در میکروبی ، ساخت مواد بیولوژیک و داروهای شیمیایی توسعه یافت. از اواسط قرن بیستم روشهای اساسی در مطالعه ژنتیک باکتریها پایه ریزی شد و بیولوژی مولکولی شکل واقعی به خود گرفت.
اکنون در سالهای آغازین قرن بیست و یکم مباحث ژنتیک باکتریها ، بیولوژی سلولی و مولکولی اوکاریوتها و پروکاریوتها بسیار شکوفا شده است و تحقیقات ارزنده ای در این زمینه در حال انجام است به طوری که ورود به این عرصه به بسیاری از سوالات و ابهامات پاسخ داده است. هر چند راه طولانی تری در پیش است و بشر امروز می کوشد تا نیل به یک محیط زیست ایده آل همچنان به راه خود در زمینه باکتری شناسی پزشکی ادامه دهد.


درباره رشته بیوشیمی

ارتقای علم و آشنایی با روشهای نوین آموزش به منظور تدریس بیوشیمی و بیوشیمی بالینی مقاطع مختلف دانشجویان گروه پزشکی ، تقویت و ارتقای آشنایی با روشهای جدید بیوشیمی بالینی بمنظور کاربرد آن جهت همکاری با پزشک در سرعت به تشخیص بیماریها ، ایجاد پویائی و برانگیختن روحیه علمی اعضای هیات علمی در تولید علم و انتقال آن در سطح ملی و بین المللی است.
با توجه به ارتقای کیفیت در برنامه آموزشی و پژوهشی و آشنایی با روشهای نوین آموزش و کسب اطلاعات دانش روزآمد و مهارتهای بالینی ، امید است در ده سال آینده دانش آموختگان این رشته بتوانند در بالاترین سطح علمی حداقل در منطقه از نظر آموزش ، پژوهش و کیفیت علمی و فنی قرار گیرند.
هدف از ایجاد این دوره تربیت افراد لایق و متعهد و متخصص می باشد که توانایی انجام وظایف محوله را در حد استانداردهای روز ، در سه مورد زیر داشته باشند:
تدریس بیوشیمی عمومی به گروه پزشکی و بالینی در مقاطع مختلف
توانایی ارائه و انجام پروژه های پژوهشی در زمینه های مورد نیاز مراکز دانشگاهی و پژوهشی
مسئولیت علمی و فنی اداره بخش بیوشیمی بالینی آزمایشگاه تشخیص طبی
نقشهای دانش آموختگان
دانش آموختگان این دوره ، علاوه بر رفع کمبود کمی و کیفی نیروی انسانی در این رشته قادر خواهند بود در امر آموزشی ، پژوهشی ، خدماتی و مشاوره ای ایفای نقش نمایند.


اساس‌ و پايه‌ بيوتكنولوژي‌ جديد را ميتوان‌ انتقال‌ ژنهاي‌ يك‌ موجود به‌ موجود ديگر و فعال‌ ساختن‌ آنها در موجود جديد دانست‌. فن‌ آوري‌ رو به‌ گسترش‌ كه‌ امروزه‌ به‌ سرعت‌ در صنايع‌ دارويي‌، غذايي‌، پزشكي‌، شيميايي‌ و كشاورزي‌ وارد شده‌ است‌.
 مقاطع‌ تحصيلي‌ و گرايشهاي‌ رشته‌ بيوتكنولوژي‌ :
رشته‌ بيوتكنولوژي‌ در حال‌ حاضر به‌ صورت‌ دوره‌هاي‌ دكتراي‌ پيوسته‌ دانشجو مي‌پذيرد. توضيح‌ اينكه‌ فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌هاي‌ زيست‌شناسي‌ گرايش‌ علوم‌ جانوري‌، بيولوژي‌ سلولي‌ مولكولي‌ و ژنتيك‌، علوم‌ آزمايشگاهي‌، پزشكي‌، داروسازي‌، دامپزشكي‌ مي‌توانند در صورت‌ تمايل‌ در مقطع‌ كارشناسي‌ ارشد رشته‌ بيوتكنولوژي‌ دانشگاه‌ تربيت‌ مدرس‌ ادامه‌ تحصيل‌ دهند و به‌ مقطع‌ دكتراي‌ بيوتكنولوژي‌راه‌يابند.

 

درباره رشته دکتری ژنتیک انسانی

 

ژنتیک انسانی:
تعريف رشته :
كارشناسي ارشد ژنتيك انساني (MS Human Genetics )
رشته ژنتيك انساني شاخه‌اي از علوم – زيستي پزشكي است كه از جمله به بررسي ساختار سلولها از نظر كروموزومي و ژني مي‌پردازد و مي‌توان طي آن به مباحث مهمي مانند مهندسي ژنتيك – ژنتيك ايمني – ژنتيك جمعيت – ژنتيك سرطان – ژنتيك رفتاري – ژنتيك بيوشيميايي پرداخت. دانش آموختگان اين رشته قادر خواهند بود با همكاري در طرح‌هاي پژوهشي مشتمل بر آناليز ژنتيكي سلولهاي انساني به نواقص و بيماريهاي ژني و كروموزومي بيماران پي ببرند.
كارشناسي ارشد ژنتيك انساني نيز به دوره‌اي اطلاق مي‌شود كه تحصيلات بالاتر از كارشناسي را در بر مي‌گيرد و اولين مقطع تحصيلي پس از كارشناسي مي‌باشد. اين رشته كه مجموعه‌اي از دروس و پژوهش هماهنگ، منسجم و وابسته به هم مي‌باشد به تربيت افرادي لايق، متعهد و كاردان مي‌پردازد كه بتوانند بر مباني علم ژنتيك انساني و پزشكي و متون علمي موجود احاطه يافته و در اثر آشنايي با بسياري از روشهاي پيشرفته پژوهش در زمينة ژنتيك انساني و به دست آوردن كارآيي؛ لياقت و مهارت علمي و عملي لازم را به گونه‌اي كسب كنند كه به خوبي بتوانند به تعليم و در ابعادي به پژوهش در اين رشته پرداخته و از مقاله‌هاي علمي و پژوهش‌هاي علوم ژنتيك انساني و علوم وابسته در جهت پيشبرد مرزهاي دانش و كمك به ايجاد روح علمي در جامعه استفاده كنند.

 

صنعت و بازارکار
دانشجویانی که این دوره آموزشی را طی می کنند می توانند در صورت داشتن شرایط لازم در موسسات آموزش عالی به امر تدریس و تحقیق پرداخته و همچنین ضمن کمک به امر برنامه ریزی در موسسات و مراکز درمانی و بهداشتی یا مراکز تحقیقاتی انجام وظیفه نمایند .


 

درباره رشته دکتری قارچ شناسی

در خصوص تاسیس آزمایشگاه و کار در آزمایشگاه گفتند:
قبلأ به تنهایی مجوز صادر میگردید در حال حاضر هم احتمال هست که مجوز بدهند. برای کار در آزمایشگاه حتی اگر مدرک هم داشته باشند باید تجربه عملی زیادی داشته باشند اگر لیسانس زیست شناسی یا هر لیسانس دیگری هم داشته باشند باید در یک بخش دانشگاه دوره عملی و حتمأ گواهی کار در آزمایشگاه را داشته باشند.
وی متذکر شد قارچ شناسی بازار کار خوبی ندارد و بازار کار آن بیشتر تدریس در برخی از دانشگاه های آزاد میباشد و بر اساس اولویت اول بیوشیمی و دوم ایمینی شناسی از نظر بازار کار و هیئت علمی شدن وضعیت بهتری دارد.
وی افزود انجمن علوم آزمایشگاهی خوب حمایت میکند اما علوم آزمایشگاهی در حاشیه و درجه دوم اهمیت هستند به همین دلیل دچار ضعف و بی توجهی واقع میشوند علی رغم اینکه بدون یک نتیجه آزمایشگاهی خوب ودقیق پزشکان نمی توانند درمان درستی داشته باشندوی متذکر شد که وضعیت شغلی این رشته بهتر نمیشود ولی کیفیت ارائه خدمات بر اساس وضعیت مدیریت آزمایشگاه به احتمال زیاد بالا میرود چون مدیر میخواهد آزمایشگاه خوبی داشته باشد پس کیفیت را از هر لحاظ بهتر میکندو افزود فعلأ بحثی در رابطه با رشته جدید نداریم اما شاید در آینده تغیراتی داده شود.
همچنین تعداد مقالات داوطلب شامل مقالات علمی پژوهشی و ISI و همچنین شرکت در طرح های تحقیقاتی و وضعیت علمی و تجربی داوطلب را از آیتمهایی برای افزایش نمره داوطلب در آزمون مصاحبه دکتری میدانستند.
وی افزود مقالات وپایان نامه ها از نظر کیفیت رضایت بخش هستند.
اضافه کرد مشکل را تعداد دانشجویان بیشتر از نیاز جامعه و تأمین شغل و کار آنها میدانست. و این موضوع باعث شده که کاهش انگیزه و کیفیت کار باشد.
در مورد ارتقا و جایگاه این رشته متذکر شدند که اگر دانشجویان جذب شوند ارتقا خوبی پیدا میکنند ولی مشکل این است که جذب نمیشوند و کسانی که در مقطع دکتری هستند در دانشگاه نیاز است و کاربرد دارد و جزء هیئت علمی میشوند.


 
 

کارشناسی ارشد ویروس شناسی (ناپیوسته به دوره ای اطلاق می شود که تحصیلات بالاتر از کارشناسی را در برمی گیرد و اولین مقطع تحصیلی پس از کارشناسی می باشد .
هدف از ایجاد آن تربیت افرادی لایق ، متعهد ، کاردان می باشد که بتوانند برمبانی علم ویروس شناسی و متون علمی موجود احاطه یافته در اثر آشنایی با روشهای پیشرفته تحقیق درعلوم و بدست آوردن کارایی و لیاقت و مهارت علمی و عملی لازم به خوبی بتوانند به ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی در این رشته پرداخته و از مقالات علمی و تحقیقات علوم ویروس شناسی و علوم وابسته در جهت پیشبرد مرزهای دانش و کمک به ایجاد روح علمی در جامعه استفاده نمایند .
باتوجه به گسترش رو زافزون دامنه علم ویروس شناسی و تحقیقات دامنه داری که طی صد سال اخیر انجام گردیده و نیاز به شناخت عوامل مختلف بیماریزا و ارتباط آنها با انسان و نیز جهت کوشش د رپژوهشهای علمی برای نیل به خودکفایی و آماده ساختن افراد جهت ادامه تحصیل تا مرحله دکتری علمی دایر نمودن این دوره اهمیت آن مشخص می گردد و تاسیس این دوره در دانشگاه های جمهوری اسلامی کاملا ضروری است .

صنعت و بازارکار
دانشجویانیکه این دوره آموزشی را طی می کنند می توانند در صورت داشتن شرایط لازم در موسسات آموزش عالی به امر تدریس و تحقیق پرداخته همچنین ضمن کمک به امر برنامه ریزی در موسسات و مراکز درمانی و بهداشتی یا مراکز تحقیقاتی انجام وظیفه نمایند .

 

ثبت نام کلاسهای دکتری وزارت بهداشت 96 شروع شد.  دانشجویان پس از ثبت نام، جزوات مربوط به هر رشته را دریافت می کنند و با مطالعه آنها تا شروع کلاسها در مهر، آمادگی لازم را کسب نمایند.


شرایط و نحوه برگزاری کلاس ها:
 • شروع کلاس ها هفته اول مهرماه می باشد و تا اواسط دی ماه تمامی دروس تدریس می گردد و پس از آن  دوره می شوند.
 • زمان کلاس ها هفته ای یک روز و یا دو روز می باشد
 • در طول دوره برای تمامی دروس امتحانی جزوات کاملی ارائه می شود
 • هر هفته از درس جلسه گذشته امتحان گرفته می شود
 • طور کلی دروس بین 2 الی 3 بار دوره می شود.
 • با شرکت در کلاسها، دیگر نیازی به مطالعه سایر کتب و رفرنس ها نمی باشد.

 

Ph.D بیوشیمی

شروع کلاسها هفته اول مهرماه می باشد، البته قابل ذکر است به دانشجویان در تابستان جزوه بیوشیمی داده می شود، تا با آمادگی کامل کلاسها را شروع کنند. کلاسها به نحوی برنامه ریزی شده است که درس بیوشیمی در دی ماه به پایان برسد و پس از آن دورهها  انجام خواهد شد.

بیوشیمی: تدریس این درس با جزوه و کتاب می باشد. جزوه تمام نکات کتاب های هارپر، لنینجر و دولین را شامل می شود. پس از پایان جزوه، بخش های مهم کتابهای مرجع دوباره مورد بررسی قرار می گیرد و بخش دستگاههای تیتز و سایر منابع که قسمت فوق العاده مهم کنکور می باشد نیز بطور کامل تدریس می شود.

فیزیولوژی: تدریس این درس بصورت جزوه میباشد. جزوه تمام نکات مهم فیزیولوژی عمومی گایتون و گانونگ را در بر می گیرد و دانشجو نیازی به مطالعه سایر دروس ندارد.


 

Ph.D بیوتکنولوژی پزشکی

شروع کلاسها هفته اول مهرماه می باشد، البته قابل ذکر است به دانشجویان در تابستان جزوه بیوشیمی و ایمنی داده می شود، تا با آمادگی کامل کلاسها را شروع کنند. کلاسها به نحوی برنامه ریزی شده است که در نیمه اول دی ماه به پایان برسد و پس از آن دورههای 2 ماهه ، 1 ماهه و 2 هفته ای انجام خواهد شد.

بیولوژی سلولی و مولکولی: تدریس این درس فقط با جزوه می باشد. رفرنس اصلی جزوه کتاب لودیش است اما در بخش تکنیک ها از کتاب براون استفاده شده است و داوطلب نیازی به منبع دیگری نخواهدداشت.

بیوشیمی: تدریس این درس با جزوه می باشد. کلاسها بصورت یک هفته در میان برگزار می شود. جزوه نکات مهم کتاب های هارپر و لنینجر را شامل می شود. و نیاز دانشجو را بطور کامل بر طرف می نماید.

ایمنی: تدریس این درس بصورت جزوه میباشد. جزوه تمام نکات مهم ابوالعباس، جنوی و کتاب جدید وجگانی می باشد. با مطالعه این جزوه دانشجو نیازی به مطالعه سایر دروس ندارد.

بیوانفورماتیک: تدریس این درس نیز بصورت فقط با جزوه می باشد. از آنجاییکه برای درس بیوانفورماتیک رفرنس مشخصی ندارد ولی در این جزوه سعی شده است از تجربیات عملی و همچنین کتابهای بیوانفورماتیک موجود استفاده شود. اما نیازی به مطالعه منابعی غیر از جزوه نمی باشد.

 


Ph.D باکتری

شروع کلاسها هفته اول مهرماه می باشد، البته قابل ذکر است به دانشجویان در تابستان جزوه بیوشیمی و باکتری داده می شود، تا با آمادگی کامل کلاسها را شروع کنند. کلاسها به نحوی برنامه ریزی شده است که در نیمه اول دی ماه به پایان برسد و پس از آن دورههای 2 ماهه ، 1 ماهه و 2 هفته ای انجام خواهد شد.

باکتری: تدریس این درس فقط با جزوه می باشد. جزوه ارائه شده نکات اصلی کتابهای جاوتز، واکر، مورای، Finegulld می باشد. جزوه به نحوی طراحی شده است که داوطلب نیازی به  منبع دیگری نخواهد داشت.

بیوشیمی: تدریس این درس با جزوه می باشد. کلاسها بصورت یک هفته در میان برگزار می شود. جزوه نکات مهم کتاب های هارپر و لنینجر را شامل می شود. و نیاز دانشجو را بطور کامل بر طرف می نماید.

ایمنی: تدریس این درس بصورت جزوه میباشد. جزوه تمام نکات مهم ابوالعباس می باشد. با مطالعه این جزوه دانشجو نیازی به مطالعه سایر دروس ندارد.

تک یاخته و قارچ: بدون برگزاری کلاس و با ارائه جزوه می باشد.

 ویروس : بدون برگزاری کلاس و با ارائه جزوه می باشد.

ژنتیک میکروارگانیسم ها: تدریس این درس همرمان با باکتری شناسی تدریس می شود.


 

Ph.D انگل شناسی

شروع کلاسها هفته اول مهرماه می باشد، البته قابل ذکر است به دانشجویان در تابستان جزوه بیوشیمی و انگل داده می شود، تا با آمادگی کامل کلاسها را شروع کنند. کلاسها به نحوی برنامه ریزی شده است که در نیمه اول دی ماه به پایان برسد و پس از آن دورههای 2 ماهه ، 1 ماهه و 2 هفته ای انجام خواهد شد.

انگل شناسی: تدریس این درس فقط با جزوه می باشد. جزوه ارائه شده نکات اصلی کتابهای مارکل، تاپلی ویلسون، کرم شناسی مولر، Foundational parasitology  و تک یاخته شناسی دانشگاه تهران می باشد. جزوه به نحوی طراحی شده است که داوطلب نیازی به  منبع دیگری نخواهد داشت.

بیوشیمی: تدریس این درس با جزوه می باشد. کلاسها بصورت یک هفته در میان برگزار می شود. جزوه نکات مهم کتاب های هارپر و لنینجر را شامل می شود. و نیاز دانشجو را بطور کامل بر طرف می نماید.

ایمنی: تدریس این درس بصورت جزوه میباشد. جزوه تمام نکات مهم ابوالعباس می باشد. با مطالعه این جزوه دانشجو نیازی به مطالعه سایر دروس ندارد.

حشره، قارچ: بدون برگزاری کلاس و با ارائه جزوه می باشد.

باکتری و ویروس : بدون برگزاری کلاس و با ارائه جزوه می باشد.


 

Ph.D ژنتیک

شروع کلاسها هفته اول مهرماه می باشد،کلاسها به نحوی برنامه ریزی شده است که در دی ماه به پایان برسد و پس از آن دورههای 2 ماهه ، 1 ماهه و 2 هفته ای انجام خواهد شد.

ژنتیک: تدریس درکلاس ژنتیک همراه با کتاب های مرجع می باشد. کلاسها هفته ای دو روز برگزار می شود. در این دوره کتابهای امری، استراخان مولکولی و براون بطور کامل کار میشود و نکات استراخان پزشکی، کانر، جرد، هزاره سوم و مطالب مورد نیاز برای سیتوژنیک در اختیار دانشجویان قرار داده می شود.


 

 

آزمون زبان دکتری (MHLE،MSRT)

برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی لازم است که شرکت کنندگان قبل از شرکت در آزمون و جهت ثبت نام، در آزمون زبان شرکت کرده و در صورت کسب حد نصاب، مجاز خواهند بود در آزمون دکتری ثبت نام کنند.

حداکثر نمره قابل کسب در آزمون زبان MHLE و MSRT صد نمره است. لازم به ذکر است که این امتحان نمره منفی ندارد. کسانی که نمره 45 تا 50 کسب می‌کنند، باید

در صورت قبولی و پذیرفته شدن نهایی، مجددا در آزمون زبان شرکت کنند و حد نصاب لازم را که نمره بالای 50 است کسب کرده و به دانشگاه محل تحصیل خود ارائه نمایند. کسب نمره بالاتر از 50 در مصاحبه آزمون دکتری امتیاز خواهد داشت، بطوریکه هر چه نمره بالاتر باشد، امتیاز بیشتری به داوطلب داده خواهد شد.

آزمون MSRT و MHLE:

این آزمون بر اساس آزمون تافل کاغذی (Paper-based TOEFL) است، بدین صورت که 30 سوال درک مطلب شنیداری (Listening Comprehension)، 30 سوال گرامر (Structure and Written Expression) و 40 سوال درک مطلب متن (Reading Comprehension) در امتحان وجود دارد (مجموعا 100 سوال).

 • بخش شنیداری: این بخش شامل 30 سوال است. در هر سوال مکالمه‌ای بین دو نفر پخش می‌شود و سوالی در مورد آن پرسیده می‌شود. داوطلب پس از گوش دادن به سوال باید گزینه صحیح را از بین گزینه‌ها انتخاب کند.
 • بخش گرامر: در این بخش سوالات Structure و written Expression وجود دارد.

در قسمت Structure داوطلب باید گزینه صحیح که جمله ذکر شده در صورت سوال را بصورت صحیح تکمیل می‌کند انتخاب کند.

در قسمت Written Expression زیر 4 قسمت از جمله که صورت سوال است خط کشیده شده است و داوطلب باید مورد غلط را انتخاب کند.

 • بخش متن: معمولا شامل 5 متن است و پس از هر متن تعدادی سوال در مورد هر متن پرسیده می‌شود. داوطلب باید گزینه صحیح را از میان گزینه‌ها انتخاب کرده و در پاسخنامه وارد نماید.

نکته قابل توجه اینکه در میان سوالات گرامر معمولا سوالات لغت نیز گنجانده شده است. در هر سوال جمله‌ای نوشته شده است و جای یک کلمه در آن خالی است و دوطلب باید از میان گزینه‌ها کلمه صحیح را برای تکمیل جمله انتخاب کند. یا اینکه زیر یکی از کلمات جمله خط کشیده شده است و داوطلب باید از میان گزینه‌ها کلمه‌ای را که مترادف کلمه مذکور است انتخاب کند. این قسمت در آزمون MHLE از قاعده خاصی پیروی نمی‌کند و دیده شده است که از 30 سوال بخش گرامر تا 20 سوال به لغت اختصاص داده شده است.

آزمون تولیمو:

این آزمون کاملا بر اساس آزمون تافل کاغذی است. علاوه بر بخش‌های شنیداری، گرامر و متن، یک بخش نوشتاری را نیز شامل می‌شود. داوطلب 30 دقیقه فرصت دارد تا در مورد موضوع ارائه شده در این بخش مطلبی بنویسد. البته برای ارائه نمره به وزارت بهداشت جهت ثبت نام در آزمون دکتری، و همچنین در محاسبه نمره، بخش نوشتاری تاثیری نخواهد داشت. به این معنی که اگر سوال بخش نوشتاری را پاسخ ندهید، تاثیر منفی در نمره زبان شما نمی گذارد.

نکته دیگر اینکه در بخش گرامر این آزمون، سوالات لغت دیده نمی‌شود.

نمونه سوال بخش Structure:

The boy…………going to the movies with a friend

A-he is

B- he always is

C- is relaxing

D-will be

از آنجاییکه هر جمله در زبان انگلیسی باید یک فاعل و یک فعل داشته باشد، چون در جمله فوق، فاعل داریم و فعل نداریم، باید گزینه‌ای را انتخاب کنیم که به جمله فعل بدهد، بنابراین گزینه صحیح، گزینه 4 خواهد بود.

نمونه سوال بخش Written Expression:

Each number in a library(A) system are(B)  formed(C) from only two(D) symbols.

                                                                                        

در زبان انگلیسی فاعل و فعل از نظر تعداد با هم مطابقت دارند، بطوریکه وقتی فاعل سوم شخص باشد، فعل S یا ES می‌گیرد. در مورد فعل to be، برای سوم شخص در زمان حال، از is استفاده میشود. بنابراین مورد B باید انتخاب شود، زیرا با Each number که مفرد است باید is استفاده کرد.

نمونه سوال درک مطلب:

The human heart is divided into four chambers each of which serves its own function in pumping blood. The atria are the thin-walled upper chambers that gather blood as it flows from the veins between heartbeats. The ventricles are the thick-walled lower chambers that receive blood from the atria and push it into the arteries with each contraction of the heart. The left atrium and ventricle work separately from those on the right. The role of the chamber’s on the right side of the heart is to receive oxygen-depleted blood from the body tissues and send it to the lungs; the chambers on the left side of the heart then receive the oxygen-enriched blood from the lungs and send it back to the body tissues

:The passage indicates that the ventricles

A- have relatively thin walls

B- send blood to the atria

C- are above the atria

D- force blood into the arteries

راه حل جواب دادن به سوالات درک مطلب، اینست که اول نوع سوال را بشناسیم و بدانیم که چه چیزی را می‌خواهد. در این سوال فوق که از نوع سوالات جزئیات است، باید اول کلید واژه‌ای از صورت سوال پیدا کنیم و بعد آن را در متن جستجو کنیم، سپس جمله‌ای که کلید واژه در آن قرار دارد را بخوانیم. لازم نیست جای دیگری از متن را بخوانیم، تنها با خواندن آن جمله می‌توانیم به جواب سوال برسیم!

در صورت سوال کلمه ventricle کلید واژه است. با جستجو کردن این کلمه در متن، آن را در خط سوم می‌بینیم. جمله مربوط را می‌خوانیم: بطن‌ها اتاقک‌هایی پایینی با دیواره ضخیمی هستند که خون را از دهلیزها دریافت کرده و آن را با هر تپش قلب به درون سرخرگ‌ها می‌فرستند.

بنابراین گزینه 4 جواب صحیح است.

 

 

 

 

 

معرفی‌رشته‌های کارشناسی‌ارشدوزارت‌بهداشت( ژورنال کاتالوگ)

به نام خدا

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست

بیوشیمی بالینی (بیوشیمی پزشکی)1

بیوتکنولوژی پزشکی.. 3

ایمنی‌شناسی پزشکی (ایمونولوژی)5

ژنتیک انسانی (ژنتیک پزشکی)7

هماتولوژی.. 9

باکتری‌شناسی پزشکی.. 11

انگل‌شناسی.. 13

ویروس‌شناسی.. 15

قارچ‌شناسی.. 17

منابع دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد، مولفین و مترجمین.. 19


بیوشیمی بالینی (بیوشیمی پزشکی)

معرفی‌رشته

زیست‌شیمی یا بیوشیمی یا شیمی حیات یا Biochemistry or Biological Chemistry، مطالعه فرایندهای شیمیایی در سازواره‌های زیستی است. زیست‌شیمی با ساختار و عمل‌کرد اجزاء سلولی مثل پروتئین‌ها، کربوهیدارت‌ها، لیپیدها، اسیدهای نوکلئیک، و انواع دیگر زیست‌مولکول‌ها سر و کار دارد.

بیوشیمی بالینی یکی از رشته‌های علوم پزشکی است که هدف اصلی آن تشخیص اختلالات در کیفیت و کمیت متابولیت‌های تشکیل دهنده بدن می‌باشد، متابولیت‌هایی که افزایش یا کاهش آن‌ها با بیماری‌های مختلف در ارتباط است. این رشته مثل اکثر رشته‌های علوم پایه با علوم دیگر از جمله‌ زیست‌شناسی، شیمی، پزشکی و علوم آزمایشگاهی ارتباط نزدیک دارد.

در اصل علم بیوشیمی دارای دو بخش بسیار مهم است. بخش اول آن آشنایی و مطالعه ساختارها و فرایندهای شیمیایی سلول زنده و اجزای آن مثل پروتئین‌ها، کربوهیدارت‌ها، لیپیدها، اسیدهای نوکلئیک است. که آشنایی با این ساختار‌ها و اصول، اساس کار زیست‌شناسان است. برای مثال اخیرا تولید پروتئین‌هایی مانند انسولین و هورمون رشد با استفاده از DNA نوترکیب که توسط مهندسی ژنتیک ایجاد شده است، مستلزم شناخت مولکول DNA می‌باشد که در حوزه مطالعه علم بیوشیمی است.

بخش بعدی و مهم این رشته مطالعه و پرداختن به مکانیسم‌های مولکولی بسیاری از بیماری‌هاست، مثل کم خونی و دیابت. در این حیطه حتی بیماری‌هایی که اخیرا فرد به آن‌ها مبتلا شده است را می‌توان با اندازه گیری سطح بعضی از آنزیمها در سرم تشخیص داد. این علم سعی دارد با استفاده از گسترش سریع علم و تکنولوژی بیوشیمی، در تشخیص علل سرطان، چگونگی تکامل انسان و تمایز و تکامل اندام‌ها، پاسخ دهد: هنگام بیماری چه ملکول‌ها یا چه سازوکارهایی دچار نارسایی می‌شوند، راهکارهای بیوشیمیایی درمان بیماری‌ها چیست؟

جایگاه شغلی

مراکز درمانی و آموزشی و آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، محیط اشتغال دانش آموختگان رشته‌ی‌بیوشیمی بالینی هستند.

یک دانش آموخته بیوشیمی قادر است در آزمایشگاه، از امکانات و روش‌هایی از جمله، اسپکتروفوتومتری، فیلم فوتومتر، فلوئورومتر، الکتروفورز، کروماتوگرافی.. استفاده کرده و می‌تواند آزمایش‌هایی از جمله آزمایشهای مربوط به الکترولیتهای بدن، آزمایش کبد و کلیه را انجام دهد. همچنین فارغ التحصیلان این رشته می‌تواننند در مراکز درمانی و آموزشی و مراکز تحقیقاتی مشغول به خدمت باشند.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشتهدر این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکورکارشناسی ارشد و دکترای بیوشیمی بالینی فقط توسط وزارت بهداشت ارائه می‌شود.

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی بیوشیمی، ‌ویروس‌شناسی، ‌علوم‌دارویی، ایمنی‌شناسی پزشکی، شیمی، علوم آزمایشگاهی، داروسازی، ‌زیست‌شناسی‌(کلیه گرایشها)، علوم‌ و صنایع غذایی، علوم تغذیه، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، بهداشت و بازرسی گوشت، بهداشت مواد غذایی

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

شیمی آلی و عمومی(2)، بیوشیمی عمومی(6)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(2)، زبان(2)

بیوتکنولوژی پزشکی

معرفی رشته

بیوتکنولوژی عبارتست از استفاده سیستم‌های زنده (انوع سلول‌ها و ماشینهای سلولی مثل آنزیمها) جهت تولید محصولات مختلف.

تعریف انجمن شیمی آمریکا از بیوتکنولوژی عبارتست از کاربرد ارگانیسم‌ها، سیستم‌ها و فرایندهای بیولوژیک در صنایع مختلف جهت درک علوم زیستی و بهبود شرایط زندگی. متخصصان این رشته در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند از جمله کشاورزی، دامپروری، داروسازی، پزشکی و.... بنابراین بیوتکنولوژی پزشکی علم استفاده از سیستم‌های زنده جهت تولید محصولاتی است که در تشخیص و درمان بیماریها لازمند.

به عنوان مثال متخصص بیوتکنولوژی پزشکی قصد دارد تا داروهای جدیدی برای درمان بیماریها کشف و تولید کند، یا داروهای موجود را بهبود بخشیده کارایی آنها را افزایش دهد تا اثرات جانبی کمتری ایجاد کنند و همچنین هزینه تولید آن‌ها را کاهش دهد.

در سال 1978 شرکت ژنتک (genentech) برای اولین بار انسولین سنتزی انسانی را با داخل کردن ژن انسولین انسانی به باکتری اشرشیا کولای به کمک پلاسمید، تولید کرد. تا قبل از آن انسولین از سرم حیواناتی مثل گاو و خوک تهیه می‌شد که در بعضی بیماران دیابتی موثر واقع نمی‌شد، و یا منجر به واکنش‌های ایمونولوژیک می‌شد. ولی با استفاده از بیوتکنولوژی امروزه انسولین "انسانی" به مقدار زیاد و با هزینه کمتر تولید می‌شود.

با تکمیل شدن پروژه ژنوم انسان در سال 2003 و پیشرفت بیولوژی ملکولی، درک ما از مکانیسم بیماریها دگرگون شد. به عنوان مثال مشخص شد که تفاوت‌های ژنتیکی موجود در افراد در اثرگذاری داروها نقش دارد. از دیگر کاربردهای بیوتکنولوژی پزشکی می‌توان به تولید کیت‌های تشخیصی بیماریهای عفونی و ژنتیکی نام برد. با استفاده از چنین کیتهایی می‌توان وضعیت ژنتیکی هر فرد را تعیین کرد و داروی مناسب را برای درمان وی انتخاب کرد.

جایگاه شغلی

در مجموع جایگاه شغلی یک متخصص بیوتکنولوژی می‌تواند در حوزه بهداشتی، درمانی، آموزشی، پژوهشی و مدیریتی باشد.

جایگاه شغلی این رشته یا تدریس نظری و عملی و پرورش دانش آموختگان است و یا فعالیت در شرکت‌های تولید دارو و کیتهای تشخیصی.

در حوزه بهداشت: تهیه واکسن (واکسنهای نوترکیب و واکسن DNA) برای بیماریهای واگیردار مثل ایدز، هپاتیت ویروسی و سل جهت پیشگیری از گسترش این امراض ضروری است. همچنین راه اندازی راهکارهای مدرن مثل تشخیص قبل از تولد و... جهت تشخیص و پیشگیری از ابتلا به بیمارهای ژنتیکی نمونه ای از فعالیتهای این متخصصین در حوزه بهداشت است.

درحوزه درمان: بیماریهایی مثل دیابت و ام اس و... نیاز به داروهایی دارند که درحال حاضر در کشور تولید نمی‌شود. تولید این داروها از نیازهای اساسی کشور است که بدست این متخصصین انجام می‌شود. همچنین درمانهای نوین مثل سلول درمانی و تهیه بافت جهت پیوند، از توانایی‌های دانش آموختگان این رشته است.

درحوزه آموزش: فعالیت بعنوان هیات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به دانشجویان رشته‌های مرتبط

درحوزه پژوهشی: طراحی و اجرای طرح‌های تحقیقاتی جهت تولید دانش فنی در زمینه بیوتکنولوژی پزشکی

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشتهدر این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکورکارشناسی ارشد و دکترای بیوتکنولوژی پزشکی فقط توسط وزارت بهداشت ارائه می‌شود.

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کلیه کارشناسی‌های علوم پزشکی، کارشناسی زیست‌‌شناسی(کلیه گرایش‌ها)، بیوتکنولوژی، علوم تجربی، مهندسی زیست‌فناوری کشاورزی، علوم آزمایشگاهی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، دکتری عمومی پزشکی، داروسازی و دامپزشکی، کارشناسی و کارشناسی ارشد(داروسازی خارج ازکشور)

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

باکتری‌شناسی(1)، بیوشیمی(1)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(4)، زبان(2)

ایمنی‌شناسی پزشکی (ایمونولوژی)

معرفی رشته

علم ایمونولوژی که به عنوان یکی از ارکان اساسی علوم پزشکی همواره و خصوصا" در دو قرن اخیر نقش بی بدیلی را در نجات جان انسان‌ها و حفظ و بهبود سلامت و کیفیت زندگی بشر ایفاء نموده است امروزه به ابزاری توانمند در دست دانشمندان و متخصصان برای مطالعه مکانیسم پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریها تبدیل شده است. به خاطر پیشرفت‌های زیاد در چند دهه اخیر در زمینه ایمنی‌شناسی (Immunology) و انبوه دانش و اطلاعات نظری و عملی که در این رشته علمی فراهم گردیده است علم ایمنی‌شناسی به عنوان یک رشته علمی مجزا و مستقل از سایر علوم پایه شناخته شده است و به صورت یک بخش جداگانه در اغلب دانشکده‌های پزشکی دنیا و به صورت یک واحد جداگانه در آزمایشگاه بیمارستان‌ها اداره می‌شود. علاوه بر آن در اکثر دانشگاه‌های معتبر دنیا، دوره‌های آموزشی که منتهی به دانشنامه‌های علمی در سطوح کارشناسی ارشد و بالاتر می‌شود نیز دایر گردیده است.

در ایران نیز به منظور تامین نیروی انسانی متخصص و متعهد در رشته ایمنی‌شناسی و انجام خدمات تشخیصی-آزمایشگاهی بیماری‌ها و دستیابی به راه‌های تحقیق و تتبع در این علم و نیل به خودکفایی علمی، دوره‌های تحصیلات تکمیلی این رشته نیز در دانشگاه‌های واجد شرایط تاسیس و راه اندازی می‌گردد.

اگر چه امروزه به برکت توسعه و پیشرفت ایمونولوژی خاطره تلخ بیماریهای عفونی و رنج و آلام ناشی از مرگ و میر جمعیت‌های انبوه انسانی رنگ باخته است، اما هنوز وجود مشکلات و بیماریهایی نظیر سرطان‌ها، آلرژی‌ها، ناباروری‌ها، مشکلات دوران پیری و کهنسالی، بیماریهای نقص ایمنی مادرزادی، بیماری‌های خودایمن و موضوع پیوند اعضاء به عنوان معضلات بهداشتی و سلامت جامعه، آینده بسیار پرمسئولیتی را برای متخصصین این رشته به تصویر می‌کشد.

جایگاه شغلی

دانشجویانی که این دوره کارشناسی ارشد را با موفقیت به پایان می‌رسانند در آزمایشگاه‌های مراکز درمانی و بهداشتی در امر تشخیص آزمایشگاهی بیماری‌های عفونی و غیرعفونی خدمت خواهند نمود و نیز می‌توانند پروژه‌های تحقیقاتی را به اجراء بگذرانند، علاوه بر آن فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ایمنی‌شناسی می‌توانند درصورت داشتن صلاحیتهای لازم، آموزش عملی (آزمایشگاهی) ایمنی‌شناسی را در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی دیگر عهده دار شوند.

ضرورت و اهمیت این رشته

الف نیاز جامعه به نیروی انسانی آموزش دیده در زمینه ایمنی‌شناسی، تا بتوانند تشخیص آزمایشگاهی بیماری‌ها را تا آنجا که مربوط به سنجش و ارزیابی متغیرهای سلولی و ملکولی سیستم ایمنی بدن می‌گردد با دقت لازم و استاندارد مطلوب عهده دار شوند. یک فارغ‌التحصیل رشته ایمنی‌شناسی می‌تواند در آزمایشگاه تشخیص طبی کار با دستگاه‌های ELISA، RIA وایمونوفلورسانس را عهده دار شود.

ب نیاز جامعه در پزشکی جامعه نگر، به افراد با تحصیلات عالی در رشته ایمنی‌شناسی، برای مسائل مربوط به پیشگیری از بیماری‌ها با واکسیناسیون، ارزیابی واکسیناسیون و مصونیت، تحقیق در کـارآئی واکسن‌های جدید، تولید و ساخت واکسن‌ها، آنتی ژن‌ها، آنتی سرمها، آنتی بادی‌های منوکلونال و سایر فرآورده‌های ایمونولوژیک.

ج انجام خدمات پژوهشی در مراکز دانشگاهها و مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و آموزش ایمونولوژی عملی (آزمایشگاهی) به دانشجویان در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در صورت داشتن شرایط لازم.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود در گروه رشته‌های علوم پزشکی

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی ایمنی‌شناسی، ‌انگل‌شناسی پزشکی، باکتری‌شناسی، بیوشیمی، بیوتکنولوژی، میکروبیولوژی، زیست‌شناسی (با گرایش جانوری، سلولی مولکولی‌، میکروبیولوژی، و عمومی و یا ژنتیک)، علوم آزمایشگاهی، فیزیولوژی،‌ ویروس‌شناسی

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

باکتری‌شناسی(1)، بیوشیمی(1)، ایمنی‌شناسی(5)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(2)، زبان(2)

ژنتیک انسانی (ژنتیک پزشکی)

معرفی رشته

به علم مطالعه انتقال صفات از یک نسل به نسل دیگر ژنتیک گفته می‌شود. همچنین به علم بررسی صفات از یک نسل به نسل دیگر در انسان را ژنتیک انسانی می‌نامند.

ژنتیک پزشکی حوضه‌ای علم ژنتیک است که به بررسی علل ژنتیکی ناهنجاری‌های ژنتیکی در انسان می‌پردازد و با توصیف دقیق وضعیت و علت مولکولی آن سعی در ایجاد راهکارهای جلوگیری از بروز وضعیت، تشخیص قبل از تولد و حتی درمان آن دارد. در سال‌های اخیر ژنتیک پزشکی کاربردهای بالینی فراوانی داشته و بیشتر این پیشرفت‌ها مربوط به 50 سال گذشته بوده است. به خصوص پس از تعیین توالی کل ژنوم انسان. در سال 2003 تا حد زیادی فرآیند نقشه برداری ژنی برای بیماری‌های ژنتیکی تسهیل شده است. امروزه ژنتیک پزشکی یکی از مهمترین شاخه‌های علم ژنتیک است که با زندگی مردم پیوند نزدیکی دارد. در تمام مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی حضور مشاورین ژنتیک الزامی می‌باشد. همچنین پیشرفت در حوضه‌های مختلف می‌تواند منجر به کسب موفقیت در درمان یا بهبود بسیاری از بیماری‌ها گردد. مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در تولید داروها تحولی در ژنتیک پزشکی ایجاد نموده است. ساخت هورومون رشد، انسولین و داروهایی نظیر هیدروکسی مورفین و غیره و نیز پیشرفت در ژن درمانی در درمان بیماری‌هایی نظیر سیستیک فایبروزیس، کمبود آدنوزین دآمیناز و استفاده از آنتی سنس RNA‌ها در درمان دیستروفی عضلانی دوشن بسیار امید بخش بوده است.

در ژنتیک پزشکی، شاخه‌های متعددی وجود دارند و شاخه‌های اصلی آن عبارت‌اند از:

ژنتیک بالینی: استفاده از ژنتیک برای تشخیص و مراقبت از بیمار

ژنتیک بیوشیمیایی و مولکولی: بررسی ساختمان و عملکرد هر ژن

سیتوژنتیک: مطالعه کروموزوم‌ها یا ژنتیک سلولی

ژنتیک جمعیت: بررسی تنوع ژنتیکی در جمعیتهای انسانی

ژنومیک: مطالعه ژنوم، سازماندهی واعمال آن

ژنتیک تکامل: بررسی کنترل ژنتیکی تکامل

مشاوره ژنتیک: اطلاعاتی پیرامون خطر ابتلا به بیماری‌ها

جایگاه شغلی

دانش آموختگان این رشته می‌توانند با تاسیس آزمایشگاه‌های ژنتیک و مراکز مشاوره به تشخیص بیماری‌های ژنتیکی قبل و بعد از تولد و پیشگیری یا درمان آن‌ها بپردازند. هم چنین می‌توانند در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی که به بررسی بیماری‌های ژنتیکی و سرطان‌ها می‌پردازند، مراکز تحقیقاتی، پزشکی قانونی و تدریس در دانشگاه‌ها مشغول شوند.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت : این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود در این آزمون رشته ژنتیک مولکولی در مجموعه زیست‌شناسی ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود در این آزمون رشته ژنتیک مولکولی در مجموعه زیست‌شناسی ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود در گروه رشته‌های علوم پزشکی

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود در این آزمون رشته ژنتیک مولکولی ارائه می‌شود

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی زیست‌شناسی(کلیه گرایشها)، بیوتکنولوژی گرایش صنعتی، ویروس‌شناسی، انگل‌شناسی پزشکی، ژنتیک، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی، میکروب‌شناسی، تغذیه، علوم آزمایشگاهی، مامائی، دکتری عمومی گروه پزشکی، دکتری حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی و دکتری حرفه‌ای دامپزشکی

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

ژنتیک(5)، بیوشیمی(1)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(2)، زبان(2)

هماتولوژی

معرفی رشته

رشته هماتولوژی از خانواده‌های رشته‌های علوم پزشکی است که ارتباط نزدیکی با رشته‌های انکولوژی و ایمونولوژی دارد. رسالت و هدف اصلی رشته هماتولوژی تشخیص و درمان بیماری‌های خونی است. اهمیت و ضرورت وجود این رشته به دلیل حیاتی بودن ماده ای به نام خون در زندگی بشر است.

نظر به اینکه تشخیص بیماری‌های خونی به شناخت کامل اجزای خون و فراورده‌های آن بستگی دارد، این علم سعی دارد با بررسی‌های آزمایشگاهی این امر مهم را انجام دهد. این رشته همچنین حیطه مهم شیمی درمانی و دیالیز را در بر میگیرد که از نیاز‌های اصلی جامعه امروزی است. متخصصین این رشته سعی دارند بیماری‌های خونی را تشخیص داده و فراورده‌های خونی را آماده کنند و از آن در درمان بیماری‌ها استفاده کنند.

جایگاه شغلی

دانش آموختگان این رشته، به دلیل آشنایی با تکنیک‌های آزمایشگاهی لازم و روش‌های صحیح تهیه فراورده‌های خونی سالم و انتقال مناسب، می‌توانند در آزمایشگاه‌های مراکز درمانی و بهداشتی در امور مربوط به بیماریهای خونی و در سازمان انتقال خون خدمات لازم را ارائه دهند.

همچنین دانش آموختگان رشته هماتولوژی به دلیل تسلط به مباحث عملی و تئوری خون‌شناسی، می‌توانند در مراکز آموزشی به تدریس واحد‌های آموزشی تئوری و عملی بپردازند.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود در گروه رشته‌های علوم پزشکی

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی علوم آزمایشگاهی، ایمنی‌شناسی، زیست‌‌شناسی(کلیه گرایشها)، ویروس‌شناسی‌، میکروب‌شناسی پزشکی، بیوشیمی، ژنتیک،‌ زیست‌پزشکی

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

خون‌شناسی و بانک خون(4)، ایمنی‌شناسی(2)، بیوشیمی(1)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(1)، زبان(2)

باکتری‌شناسی پزشکی

معرفی رشته

میکروبیولوژی (Microbiology) علمی است که درباره میکروارگانیسمهایا جانداران ذره ‌بینی بحث و گفتگو می‌کند. جانداران ذره‌ بینی به کلیه موجوداتی اطلاق می‌شوند که به علت کوچک بودن ابعاد فقط باذره بینیامیکروسکوپقابل مشاهده هستند.

باکتری‌شناسی دانش مطالعهباکتریو شاخه‌ای از دانشمیکروبیولوژیاست. باکتری‌شناسی شامل‌شناسایی، طبقه بندی و بررسی خصوصیات گونه‌های باکتریایی است..... باکتری‌شناسی پزشکی با هدف مطالعه ساختار باکتری،‌شناسایی، طبقه بندی و بررسی خصوصیات گونه‌های باکتریایی ایجاد شده است.

در این گرایش میکروبهایی که برای انسان بیماری زا هستند و چگونگی فعالیت آنها بررسی می‌شود. البته این گرایش قسمت کوچکی از علم میکروبیولوژی را به خود اختصاص می‌دهد چرا که از میان میکروبهای شناخته شده فقط حدود ۱۷۰ نوع میکروب، بیماری زا هستند و بقیه میکروبهاییکه تاکنون شناخته شده اند، میکروبهایی مفید می‌باشند.

نظر به اینکه باکتری‌ها ساختمان ساده‌ای داشته و می‌توان به آسانی بسیاری از آنها را در شرایط آزمایشگاه کشت داد و تحت کنترل درآورد، میکروب‌شناسان مطالعه وسیعی درباره فرایندهای حیاتی آنها انجام داده‌اند.

در سال‌های اخیر مخصوصا نیمه دوم قرن بیستم ژنتیک باکتریها بسیار شکوفا شده است و پیشرفت‌های زیادی در زمینه مهندسی ژنتیک میکروارگانیسم‌ها صورت گرفته است تا جایی که در 100 سال گذشته میکروب‌شناسان موفق به دریافت چند جایزه نوبل شده‌اند. امروزه رشته میکروبیولوژی نیز با بسیاری از رشته‌های دیگر نظیر ژنتیک، پزشکی، زیست‌شناسی سلولی، انگل‌شناسی، قارچ‌شناسی پزشکی و بیوشیمی ارتباطی نزدیک و تنگاتنگ یافته است. ولی ماهیت این رشته بدنبال کشف علل و اسباب بیماریهای عفونی جهت درمان و کنترل آنها می‌باشد.

جایگاه شغلی

به طور کلی رشته باکتری پزشکی بازار کار خوبی دارد، به دلیل اینکه کنترل و کاهش عفونتهای بیمارستانی و بخشهای مختلف، یک نیاز اساسی جامعه است. به طور کلی دانش آموخته این رشته می‌تواند در 3 حوزه زیر فعالیت داشته باشد.

خدماتی: دانش آموختگان این رشته با توجه به اینکه با اساس استانداردهای قابل قبول و با تکنیکهای رایج آزمایشگاهی در تشخیص بیماریهای عفونی آشنا هستند، می‌توانند به عنوان مسئول بخش میکروب‌شناسی آزمایشگاه تشخیص طبی و انجام خدماتی در راستای تشخیصی در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی نقش مفیدی ایفا نماید.

آموزشی: دانش آموختگان این رشته با توجه با مسلط بودن به مطالب تئوری و عملی مباحث باکتری‌شناسی و تشخیص عوامل عفونی می‌توانند آموزش دروس نظری و عملی برای دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی و دروس عملی میکروبشناسی تمام مقاطع آموزشی رابر عهده گیرند.

تحقیقاتی: با توجه به اهمیت و نقش بسیار مهم این رشته در سلامت اعضای جامعه، دانش آموختگان این رشته می‌توانند در طرحهای پژوهشی مفید و سازنده مرتبط با رشته همکاری کنند.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته با عنوان میکروبیولوژی عمومی در این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته با عنوان میکروبیولوژی عمومی در این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته با عنوان میکروبیولوژی عمومی در این کنکور ارائه می‌شود.

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته با عنوان میکروبیولوژی عمومی در این کنکور ارائه می‌شود.

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی میکروب‌شناسی، بیوشیمی، زیست‌شناسی (کلیه گرایشها)، علوم‌آزمایشگاهی، ایمنی‌شناسی، ویروس‌شناسی، انگل‌شناسی پزشکی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی، دکتری عمومی‌گروه پزشکی، دکتری‌ حرفه‌ای‌ علوم ‌آزمایشگاهی‌ و دکترای حرفه‌ای دامپزشکی‌

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

باکتری‌شناسی(5)، قارچ‌شناسی(1)، ویروس‌شناسی(1.5)، ایمنی‌شناسی(1.5)، انگل‌شناسی(1)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(1)، زبان(2)

انگل‌شناسی

معرفی رشته

انگل‌شناسی از رشته‌های علوم پایه است و انگل‌شناسی پزشکی یکی از مهمترین زیر مجموعه‌های آن است که در علوم پزشکی نقش مهم و بسزایی دارد. انگل‌شناسی پزشکی زمینه‌ای است که با انگل‌های انسانی، بیماری‌های ایجاد شده توسط آن‌ها و علائم بالینی مرتبط است. همچنین به روش‌های مختلف برای تشخیص و درمان و نهایتا کنترل و پیشگیری بیماری‌های انگلی می‌پردازد.

جایگاه شغلی

یک متخصص انگل‌شناسی بعد از فارغ التحصیل شدن دارای توانایی‌های زیر می‌باشد:

انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور

فعالیت در مراکز بهداشتی و درمانی کشور در جهت بررسی مشکلات و مسایل بیماری‌های انگلی و اقدام برای پیشگیری و کنترل آن‌ها

انگل‌شناسی یکی از قدیمی ترین رشته‌های تاسیس شده در ایران می‌باشد و این رشته در زمینه‌های پژوهشی با سایر رشته‌ها ارتباط تنگاتنگی دارد و دانشجویان این رشته می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله:

 • فعالیت در زمینه تولید واکسن در جهت درمان بیماری‌های مهم انگلی مشترک بین انسان و حیوان
 • تولید کیت‌های تشخیصی برای انگل‌های بیماریزا مثل مالاریا، لیشمانیا و توکسوپلاسما
 • بررسی پاسخ‌های ایمنولوژیکی بدن در مقابل انگل‌ها
 • بررسی مسیر پیام رسانی انگل‌ها و تولید دارو‌های نوترکیب علیه انگل‌ها با استفاده از روش‌های بیوتکنولوژیکی
 • سنتز نانو داروها و بررسی مسیر انتقال این دارو‌ها در انگل

همچنین فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند با استفاده از بودجه‌های تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی، طرح‌های تحقیاتی خود را در زمینه انگل‌شناسی در زمینه‌های کنترل و پیشگیری و درمان و سایر جنبه‌ها انجام دهند.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود در گروه رشته‌های علوم پزشکی

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی انگل‌شناسی، حشره‌شناسی پزشکی، ایمنی‌شناسی، پزشکی، میکروب‌شناسی، علوم ‌آزمایشگاهی، زیست‌شناسی (باگرایشهای جانوری، عمومی، سلولی و مولکولی‌، میکروبیولوژی) علوم آزمایشگاهی دامپزشکی

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

باکتری‌شناسی(1)، قارچ‌شناسی(1)، ویروس‌شناسی(1)، ایمنی‌شناسی(1.5)، انگل‌شناسی(5)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(1)، زبان(2)

ویروس‌شناسی

معرفی رشته

ویروس‌شناسی پزشکی از اعضای خانواده رشته‌های علوم پزشکی است که به بررسی ویروسها، شکل و ساختمان آنها، ژنتیک ویروسها و سایر خصوصیات می‌پردازد.

همچنین این علم تکنیک‌های جدا سازی و کشت ویروس‌ها و استفاده از آنها را در مطالعات تحقیقاتی و درمان، مورد مطالعه قرار می‌دهند. ویروس‌شناسی در دو زیر شاخه میکروبیولوژی و پزشکی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

اهمیت مطالعه علم ویروس‌شناسی به این دلیل است که ویروس‌ها موجوداتی مشکل زا هستند. زیرا ویروس‌ها توانایی انتقال از یک میزبان به میزبانی دیگر دارند. ویروس‌ها به روش‌های مختلفی انتقال می‌یابند، مثلاً انتقال از فردی به فرد دیگر در اثر تماس مستقیم. بیشترین راه‌های انتقال ویروس‌ها توسط قطرات تنفسی، ذرات عفونی معلق در هوا منتقل می‌شوند. دلیل دوم برای مشکل زا بودن این موجودات توانایی نوترکیبی، تعویض ترمیمی متقابل قسمتهائی از ژنوم دو ویروس فعال است که همزمان بداخل سلولی راه یافته وآنرا عفونی نموده باشند. تعویض اتفاقی قسمتی از ژنوم دو ویروس فعال گاهی سبب افزایش ویرولانس یا کاهش آن و احتمالا تغییراتی در آنتی ژنهای ویروس بعمل می‌آید.

جایگاه شغلی

دانش آموختگان این رشته به دلیل اینکه آموزش‌های عملی و تئوری لازم را در طی دوره ارشد و دکترا می‌بینند، می‌توانند در موسسات آموزش عالی تدریس نموده و نیز در مراکز درمانی و بهداشتی به انجام کارهای آزمایشگاهی تشخیصی بپردازند ضمن اینکه این افراد می‌توانند در مراکز تحقیقاتی با پذیرفتن طرح تحقیقاتی انجام وظیفه نمایند.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور دکتری وزارت بهداشت این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت علوم این رشته در این کنکور ارائه می‌شود در گروه رشته‌های علوم پزشکی

کنکور دکتری دانشگاه آزاد این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی میکروب‌شناسی، انگل‌شناسی پزشکی، حشره‌شناسی‌ پزشکی، زیست‌شناسی‌ (کلیه ‌گرایشها)، علوم آزمایشگاهی، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی، علوم آ‌‌زمایشگاهی دامپزشکی، دکترای عمومی‌گروه پزشکی، دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی و دکترای حرفه‌ای دامپزشکی

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

باکتری‌شناسی(1)، ویروس‌شناسی(3)، ایمنی‌شناسی(2)، انگل‌شناسی(1)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(1.5)، زبان(2)

قارچ‌شناسی

معرفی رشته

قارچ‌شناسی از رشته‌های علوم پایه است و قارچ‌شناسی پزشکی یکی از مهمترین زیر مجموعه‌های آن است که در علوم پزشکی نقش مهم و بسزایی دارد. اقارچ‌شناسی پزشکی زمینه‌ای است که با قارچ‌های انسانی، بیماری‌های ایجاد شده توسط آن‌ها و علائم بالینی مرتبط است. همچنین به روش‌های مختلف برای تشخیص و درمان و نهایتا کنترل و پیشگیری بیماری‌های قارچی می‌پردازد.

جایگاه شغلی

یک متخصص قارچ‌شناسی بعد از فارغ التحصیل شدن دارای توانایی‌های زیر می‌باشد:

 • انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور
 • فعالیت در مراکز بهداشتی و درمانی کشور در جهت بررسی مشکلات و مسایل بیماری‌های قارچی و اقدام برای پیشگیری و کنترل آن‌ها
 • قارج‌شناسی یکی از قدیمی ترین رشته‌های تاسیس شده در ایران می‌باشد و این رشته در زمینه‌های پژوهشی با سایر رشته‌ها ارتباط تنگاتنگی دارد و دانشجویان این رشته می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله:
 • فعالیت در زمینه تولید واکسن در جهت درمان بیماری‌های مهم قارچی مشترک بین انسان و حیوان
 • تولید کیت‌های تشخیصی برای قارچ‌های بیماریزا
 • بررسی پاسخ‌های ایمنولوژیکی بدن در مقابل قارچ‌ها
 • بررسی مسیر پیام رسانی قارچ‌ها و تولید دارو‌های نوترکیب علیه قارج‌ها با استفاده از روش‌های بیوتکنولوژیکی
 • سنتز نانو داروها و بررسی مسیر انتقال این دارو‌ها در قارج

همچنین فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند با استفاده از بودجه‌های تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی، طرح‌های تحقیاتی خود را در زمینه قارچ‌شناسی در زمینه‌های کنترل و پیشگیری و درمان و سایر جنبه‌ها انجام دهند.

وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور دکتری وزارت بهداشت: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت علوم: این رشته در این کنکور ارائه می‌شود در گروه رشته‌های علوم پزشکی

کنکور دکتری دانشگاه آزاد: این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.

رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

علوم آزمایشگاهی پزشکی، میکروبیولوژی، زیست‌شناسی (گرایشهای میکروب‌شناسی، سلولی مولکولی‌ و جانوری)، میکروبیولوژی

دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

باکتری‌شناسی(1)، قارچ‌شناسی(4)، ایمنی‌شناسی(2)، انگل‌شناسی(1)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(1)، زبان(2)


منابع دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد، مولفین و مترجمین

مولفین و مترجمین نام مراجع معرفی شده دروس مربوطه رشته

1-Text book of Biochemistry-Devlin

2-Biochemistry –stryer

3-Principles of Biochemistry

استفاده از کتب فارسی تالیفی که سر فصل آنهامتناسب با رفرانسهای فوق باشد بلا مانع است.

بیوشیمی بیوشیمی، زیست فناوری، ژنتیک
و همکاران H.Lodish Molecular cell biology زیست شناسی سلولی مولکولی

ترجمه وتالیف دکتر محمد رضا دلوئی-ویرایش چهاردهم-چاپ نخست(چاپ هفتم پیاپی)-برگزیده کتاب فصل1386وبرگزیده تقدیر1388،جمهوری اسلامی ایران-انتشارات جامعه نگر

تالیف:دکتر محمد رضا دلوئی-انتشارات سامر-سال 1388(کتاب برگزیده فصل،1388وبرگزیده کتابسال1389جمهوری اسلامیایران)

Oxford universitypress -oxford-Last edition

Hoffee/Patrica A edition

اصول ژنتیک پزشکی امریEmery

ژنتیک مولکولی وپزشکی(درهزارهسوم)جلد1و2

Medical MolecularGenetics

Principles of Genetics

ژنتیک

موریسون بوید(کتاب کامل)-

مترجم دکتریاوری

شیمی آلی شیمی آلی و عمومی

Walker&et al

Javets&et al

Jokike&et al

Finegulld(Baily&scoit)

Murray

 Microbiology

Microbiology

Zinsser Microbiology

DiagnosticMicrobiology

Microbiology 

میکروب شناسی

ایوان رویت

دکتر محمد وجگانی

دکتر پرویز پاکزاد

Stites et al

Abul k.Abass et al

ایمونولوژی

ایمونولوژی

اصول وتفسیر آزمایشهایسرولوژی بالینی

Medical Immunology

Cellular&MolecularImmunology

ویا ترجمه فارسی آن

ایمنی شناسی ایمنی شناسی، خون شناسی، هماتولوژی

1-Text book of biochemistry-Devlin

2-Biochemistry –stryer

3-Principles of Biochemistry

استفاده از کتب فارسی تالیفی که سر فصل آنهامتناسب با رفرانسهای فوق باشد بلا مانع است.

بیوشیمی
وهمکارانH.Lodish Molecular cell biology زیست شناسی سلولی مولکولی

Hoffbrand

Davidson&Henry

Dacie

Sally.Rudmann

مجتبی طبرستانی،جلد 1و2،مشهد،نشر سنبله،1388

Essential Hematology

Clinical Diagnosis

Practical Hematology

Text book of Blood Banking and Transfusion Medicine

خون شناسی پزشکی

خون شناسی وبانک خون

Walker&et al

Jawets&et al

Jokike&et al

Finegulld(Baily&scoit)

Murray

Microbiology

Microbiology

Zinsser Microbiology

DiagnosticMicrobiology microbiology

میکروب شناسی

Walker&et al

Javets&et al

Jokike&et al

Finegulld(Baily&scoit)

Murry

 Microbiology

Microbiology

Zinsser Microbiology

diagnosticMicrobiology Microbiology

باکتری شناسی انگل شناسی، قارچ شناسی، میکروبشناسی، ویروس شناسی

دکترفریده زینی-دکتر امیر سیدعلی مهبد ،دکتر امامی-انتشارات دانشگاه تهران آخرین چاپ

دکتر شهلا شادزی-انتشارات گلبهار-اصفهان آخرین چاپ

Rippon

اوانسن وریچاردسن-ترجمه دکتر علیرضا خسروی

قارچ شناسی پزشکی جامع

قارچ شناسی پزشکی و روشهای تشخیص آزمایشگاهی

Medical Mycology

قارچ شناسی پزشکی (روشهای علمی)

قارچ شناسی

E.Jawetz

Zinsser

Medical Microbiology

Medical Microbiology 

ویروس شناسی

ایوان رویت

دکتر محمد وجگانی

ایمونولوژی ایمونولوژی

Markell and Voge s2006

توسط چند نفر ازانگل شناسان

به فارسی ترجمه شده است.

Neva F.A.&Brown H.W

چاپ 1993 آن توسط دکتر اطهری به فارسی ترجمه شده است.

دکتر اسماعیل صائبی

Medical Parasitology

Basic Clinical Parasitology

بیماریهای انگلی در ایران (جلد 1)

(بیماریهای تک یاخته ای)

انگل شناسی
وهمکارانH.Lodish Molecular cell biology زیست شناسی سلولی مولکولی