Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/amoozesh/public_html/templates/mainfanew/functions.php on line 199

ویروس‌شناسی

معرفی رشته

ویروس‌شناسی پزشکی از اعضای خانواده رشته‌های علوم پزشکی است که به بررسی ویروسها، شکل و ساختمان آنها، ژنتیک ویروسها و سایر خصوصیات می‌پردازد.

همچنین این علم تکنیک‌های جدا سازی و کشت ویروس‌ها و استفاده از آنها را در مطالعات تحقیقاتی و درمان، مورد مطالعه قرار می‌دهند. ویروس‌شناسی در دو زیر شاخه میکروبیولوژی و پزشکی مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

اهمیت مطالعه علم ویروس‌شناسی به این دلیل است که ویروس‌ها موجوداتی مشکل زا هستند. زیرا ویروس‌ها توانایی انتقال از یک میزبان به میزبانی دیگر دارند. ویروس‌ها به روش‌های مختلفی انتقال می‌یابند، مثلاً انتقال از فردی به فرد دیگر در اثر تماس مستقیم. بیشترین راه‌های انتقال ویروس‌ها توسط قطرات تنفسی، ذرات عفونی معلق در هوا منتقل می‌شوند. دلیل دوم برای مشکل زا بودن این موجودات توانایی نوترکیبی، تعویض ترمیمی متقابل قسمتهائی از ژنوم دو ویروس فعال است که همزمان بداخل سلولی راه یافته وآنرا عفونی نموده باشند. تعویض اتفاقی قسمتی از ژنوم دو ویروس فعال گاهی سبب افزایش ویرولانس یا کاهش آن و احتمالا تغییراتی در آنتی ژنهای ویروس بعمل می‌آید.
جایگاه شغلی

دانش آموختگان این رشته به دلیل اینکه آموزش‌های عملی و تئوری لازم را در طی دوره ارشد و دکترا می‌بینند، می‌توانند در موسسات آموزش عالی تدریس نموده و نیز در مراکز درمانی و بهداشتی به انجام کارهای آزمایشگاهی تشخیصی بپردازند ضمن اینکه این افراد می‌توانند در مراکز تحقیقاتی با پذیرفتن طرح تحقیقاتی انجام وظیفه نمایند.
وضعیت این رشته در کنکورهای ایران

کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور کارشناسی ارشد وزارت علوم این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود

کنکور دکتری وزارت بهداشت این رشته در این کنکور ارائه می‌شود

کنکور دکتری وزارت علوم این رشته در این کنکور ارائه می‌شود در گروه رشته‌های علوم پزشکی

کنکور دکتری دانشگاه آزاد این رشته در این کنکور ارائه نمی‌شود.

وضعیت رشته در گروه آموزشی دکتر بابک بلبلی: برای دوره کارشناسی ارشد خدمات ارائه می‌شود.
رشته‌های مجاز به شرکت در این رشته (در آزمون ارشد وزارت بهداشت)

کارشناسی میکروب‌شناسی، انگل‌شناسی پزشکی، حشره‌شناسی‌ پزشکی، زیست‌شناسی‌ (کلیه ‌گرایشها)، علوم آزمایشگاهی، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی، علوم آ‌‌زمایشگاهی دامپزشکی، دکترای عمومی‌گروه پزشکی، دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی و دکترای حرفه‌ای دامپزشکی
دروس امتحانی، منابع و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد

باکتری‌شناسی(1)، ویروس‌شناسی(3)، ایمنی‌شناسی(2)، انگل‌شناسی(1)، زیست‌شناسی سلولی ملکولی(1.5)، زبان(2)